Google, Chrome açıkları için 75 bin dolar dağıttı

1

Google, Chrome’un iOS versiyonu ile birlikte Windows, Mac ve Linux için Chrome 38’i yayınladı. Beta versiyonunda pek az değişiklikle gelen tarayıcının stabil sürümü çok sayıda güvenlik yamasını içeriyor.

Chrome 38, 113’ü görece olarak daha az önemli toplam 159 güvenlik açığını yamıyor. Tüm açıklar için açıkları bulan kişilere ödenen toplam para 75 bin doları biraz geçiyor. Bu rakam Chrome kullanıcılarının tarayıcılarını son sürüme yükseltmeleri gerekliliğinin de altını çizecek boyutta.

Eğer 64 bit versiyonu bekleyen bir Mac kullanıcısıysanız Google’ın Kasım ayındaki Chrome 39’una kadar sabretmeniz gerekecek. Hatta 39’uncu versiyondan sonra Windows için 32 ve 64 bit sürümler beraber sunulurken Mac için sadece 64 bit sürümler yayınlanacak ve 32 bit sürümler kaldırılacak.

Bu sürüm için Google, Chrome içinde açık keşfeden kişilere 500 ile 23 bin dolar arasında değişen miktarlarda para ödülü verdi. Toplamda 75 bin dolar ödül veren Google bu şekilde kendi kaynakları ile elde edemeyeceği bir yöntem kullanmış ve ödüller sayesinde güvenlik açıklarını da ortadan kaldırmış oldu.

Bu yöntem belki de diğer şirketlere bir örnek olmalı ve kendi başınıza altından kalmadığınız sorunlar için bir çözüm yolu teşkil etmeli.

Yorumlar

  1. Avatar

    Öyle ancak korsan gemilerin de limanlarınıza girişini kabul etmiş oluyorsunuz. Hayır bu kabul edilemez. Korsan beyaz da olsa, korsandır. Bu DVD kaçakçılığında herkesin polis kesilip ev hücre basmasına benzetilebilir. Niyet iyi olabilir ama herkes polis değildir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>