E-ink 32 bin renk üretebilecek

0

E-ink, sadece sayfa veya görüntü değiştirme anında çok düşük enerji gerektiren ve açık kalsa da tekrar enerji tüketmeyen dijital panelleri mümkün kılan bir teknoloji. Panel üzerindeki piksel küreleri üzerinde iki farklı rengin yer alması sonucunda sadece pikselin istenilen rengi göstermesi istendiğinde küçük bir elektrik sinyali gönderen yapısı bu panellerin son derece az enerji tüketmesini sağlıyor.

Amazon bu teknolojiyi e-kitap okuyucuları üretmek için kullanıyor ve okurlar,  haftalar boyunca şarjı tükenmeyen dijital tabletleri üzerinde e-kitap okuyabilme şansına kavuşuyorlar. Elbette bu tabletler üzerinde internete erişim imkanı sınırlı oluyor veya alıştığımız tabletlerdeki her görevi yerine getirmeleri mümkün olmuyor ama kitap, metin dosyası, web sayfalarının metin formalarını okumak gibi görevlerde büyük başarı sağlıyorlar.

E-ink şirketi şimdi bu teknolojiyi geliştirdiğini ve artık 32 bin renk gösterebilen paneller üretmeye başlayacağını duyurdu. Aslında elektronik mürekkep teknolojisinde renkli ekranlar uzun yıllardır mümkündü ancak paneller sadece 4000 renk gösterebiliyordu. Bu da pikselleşmenin çok belirgin olduğu rahatsız edici görüntüler yaratıyordu.

Firmanın yeni panelleri ise yüksek çözünürlüklü fotoğraf netliğinde görseller üretmeyi mümkün kılacak. Ancak panellerin boyutu şimdilik 20 inçin altına inemiyor. Dolayısıyla firma bu panelleri daha az enerji tüketecek reklam panoları üretmek amacıyla kullanacak. 1600×2500 piksel boytuunda ve 300 ppi derinliğindeki yeni panellerin mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, bilboard tasarımlarında ilgi görmesi bekleniyor. Firma daha küçük boyutlu paneller üretmeyi başardığında çok sayıda telefon üreticisinin bu teknolojiyi tablet ve telefonlarında kullanmak için hazırda beklediğini de hatırlamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>