E-kitap pazarı henüz yeterince büyük değil

0

Küresel e-kitap endüstrisi 8,5 milyar dolarlık hacmiyle 53,9 milyar dolar büyüklüğe sahip basılı kitap endüstrisinin oldukça gerisinde. Dijital okuma devrimindeki büyüme de 2013 yılında oldukça dikkate değer bir gerileme yaşayarak yüzde 5’te kalmıştı. 2012 ve 2013 yılları arasında duraksayan gelirler de 3 milyar doların biraz üzerinde.

İnsanlar tozlu baskı kitaplarını elektronik cihazların istilasına tercih ediyor olabilir mi? Amerikalı internet kullanıcılarının yüzde 46’sı sadece basılı kitap okurken yalnız e-kitap okuyanların oranı sadece yüzde 6. Öyle görünüyor ki kitap dükkanlarının ölümüne henüz var.

Öte yandan ülkemizde son günlerde babil.com‘un Calibro e-kitap okuyucular için yürüttüğü pazarlama kampanyası da büyük şehirlerimizde dikkat çekiyor. Özellikle e-kitapların eğitim açısından sağladığı imkanlar göz önüne alınırsa umuyoruz ki ülkemizde bu sektör büyür zira bu sektörün potansiyeline olan inancımız devam etmekte ve gelecek yıllarda e-kitapların ekonomik hacim olarak bir sıçrama yaşamasını bekliyoruz.

İstatistik servisi Statista’nın e-kitap sektörü ile alakalı yayınladığı infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>