E-oylama sistemi siber saldırıya uğradı

0

e-oylama sistemi

Rusya’da e-oylama sistemi siber saldırıya uğradı. Bu saldırı, oy kullanma sisteminde yaşanacak dijitalleşmenin güvenilirliği konusunu yeniden gündeme getirdi.

E-oylama sistemi siber saldırılara açık

Günümüzde her şeyin dijitalleşmesiyle birlikte, seçim sistemlerinde de dijital oylamanın yapılması konuşuluyor. Bununla birlikte sistemde yaşanan bazı sorunlar, dijital oylamanın güvenilirliği konusunda endişelerin artmasına neden oluyor.

Bu konuda Rusya’da örnek çalışmalara imza atılıyor. Ancak Rusya’nın devlet haber ajansı olan TASS, 27 Haziran tarihinde e-oylama sisteminde bir siber saldırı tespit edildiği duyuruldu. Bu saldırıda, sistemsel herhangi bir hata yaşanmadığı ve tüm oyların blockchain tabanlı sunucuda başarılı bir şekilde kaydedildiği belirtildi. Ancak yaşanan bu siber saldırı, dijital oylama sistemlerinin güvenirliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Ayrıca Troitsky İdari Bölgesi’ndeki seçimlerde yaşanan sorun da uzun süre gündemden düşmemişti. Bu seçimlerde oy kullanmak için 7300 vatandaş atanmıştı. Ancak oy kullanmaya uygun olan kişi sayısı 2358’di. Rus vatandaşı olan Yael Iliinsky’nin ise katıldığı bir seçimde 3 kez oy kullanabildiği belirtilmişti. Bu da sistemde yaşanacak olası bir hata veya açığın, tüm seçim sonucuna etki edebileceğini gösteriyor.

Peki siz seçim sistemlerindeki dijitalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>