e-Posta ölmedi, ölmeyecek

0

Son dönemde e-postanın yerine geçmeye çalışan birden fazla platform ortaya çıktı, ancak görünüşe göre iş dünyası bu sistemden vazgeçmeye pek de niyetli değil. Sohbet odası fikri ile Slack, Snapchat, Cotap ya da TigerText gibi kurumsal mesajlaşma uygulamaları ve mobil tabanlı Quip gibi uygulamalar ne yaparlarsa yapsınlar e-posta ile yarışamıyorlar.

Pew Center Internet Project‘in yaptığı bir araştırmaya göre Amerikalı çalışanların yüzde 61’i e-posta’nın kendileri için hayati önem taşıdığını düşünüyor. Bu değer ise yaklaşık olarak 13 yıldır değişmiş değil. Pew Research Internet araştırmaları 2002’de aynı oranı verirken, 2008’de bu değer yüzde 62’ye yükselmiş. Katılımcıların büyük kısmı ise network’ler üzerinden çalışan kitleden.

Peki e-posta neden bu kadar vazgeçilemez? Araştırmadan çıkan belli başlı sonuçlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Her şeyden önce yeni bir uygulama indirmeye, onu öğrenmeye ihtiyaç yok.
  • Telefonda yaşanabilecek anlık karmaşalar ile karşılaşma olasılığı düşük.
  • İstediğiniz her türlü içeriği rahatça karşı tarafa ulaştırilirsiniz.
  • Sadece iletişim yöntemi değil, iş hayatının artık kemikleşmiş “olmazsa olmazı”.

Bu başlıklara ayrıca e-postanın görevler vb. diğer uygulamalarla birlikte kullanılmasını da eklemek gerekiyor. Özetlemek gerekirse e-posta sadece bir iletişim yöntemi değil, aynı zamanda çalışanların hayatlarını organize etmelerini sağlayan önemli bir araç olduğu için bu kadar uzun süre ayakta kalmayı başardı. Yakın gelecekte de bu durum değişeceğe benzemiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>