E-ticaretin yüzde 10’u tabletler üzerinden

0

tabletsOnline ve offline kampanyaların ölçümlenmesini ve optimizasyonunu sağlayan Performans Pazarlama Platformu’nu sunan intelliAd, 1 milyon tüketici, 10 farklı sektör ve 125 ayrı şirket üzerinde yaptığı mobil cihazlar üzerinden alışveriş araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Tüm sektörlerin ortalaması alındığında, akıllı telefonlar ve tabletler online alışveriş trafiğinin üçte birini oluşturuyorlar. Akıllı cep telefonları ve tabletler, dönüşüm oranlarında lüks moda sektörünün %31’ini, ev gereçleri sektörünün %22’sini gerçekleştiriyorlar.

Tabletler online mağazaların vitrinleri
intelliAd’in trafik ve dönüşüm analizlerine göre, akıllı cep telefonlarının, tabletlerin ve masaüstü bilgisayarların, tüketicilerin satın alma karar süreçlerinde farklı rolleri oluyor. Akıllı cep telefonları genellikle araştırma cihazları, tabletler mağaza vitrini, masaüstü bilgisayarlar ise satın almanın gerçekleştiği cihazlar gibi kullanılıyor.

Tablet kullanıcılarının satın alma süreci 140 saat sürüyor
Tablet kullanıcısının alışveriş süreci, diğer tüm cihazlara göre daha uzun sürüyor. Bir online satın alma gerçekleşmeden önce tablet kullanıcısı, ortalama 140 saatini ürünü araştırmakla geçiriyor ve e-ticaret sitelerine 3,8 ziyaret gerçekleştiriyor. Bu süre, masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre 15 saat daha fazla.

Pazar günü tablet gelirleri yüzde 35 artıyor
Tüketiciler tabletlerini genellikle hafta içi ürünleri araştırmak ve daha yakından incelemek için kullanırken, pazar günleri alışverişlerini tamamlıyorlar. Hafta içi günlerinde tabletlerden elde edilen dönüşüm oranları yüzde 12-14 seviyesinde sabit kalıyor. Pazar günleri ise %21 seviyesine çıkıyor. Tablet kullanıcılarının neredeyse üçte ikisi siparişlerini pazar günü veriyorlar. Online alışveriş gelirlerinin genel toplamına bakıldığında pazar günleri tabletlerden elde edilen gelirler yüzde 35 oranında artıyor.

Tüketicilerin online satın alma süreçlerindeki cihaz işlevlerini ve kullanım alışkanlıklarını inceleyen intelliAd Media Direktörü ve COO’su Mischa Rürup, “Tüketiciler hafta sonlarındaki boş zamanlarını satın alma kararlarını uygulamaya koymak için ayırıyorlar. Hafta sonları çoğu kargo şirketinin çalışmaması, siparişi pazar günü vermeyi mantıklı hale getiriyor. Ayrıca tüketiciler, son kararlarını değerlendirmek için tatil günlerinde daha çok zaman buluyorlar. Klavye gibi çevre birimlerinin olmaması, tablet üzerinden e-ticaret sitelerinde dolaşmayı yavaşlatıyor ancak asla engellemiyor. Tablet, mobil cihazlar arasında en çok dönüşüme sahip olan cihaz” yorumunu yaptı.

Online alışveriş trafiğinin yüzde 10’u tabletlerden geliyor
intelliAd’in araştırmasına göre online alışverişteki trafiğin yüzde 0’u ve dönüşümün yüzde 9’u tabletler üzerinden geliyor. Ancak, lüks moda sektörünün yüzde 17’si ve iç tasarım sektörünün yüzde 14’ünde satın almalar tabletler üzerinden yapılırken, elektronik ürünlerde bu oran yalnızca yüzde 4’te kalıyor.

Tabletlerin dönüşüm oranı telefonlardan fazla
Tüm sektörlere genel olarak bakıldığında tabletlerden elde edilen dönüşüm oranı yüzde 3,7 olarak görülüyor. Bu oran, PC’lerden az (yüzde 5,2) ancak akıllı cep telefonlarından fazla (yüzde 2,0). Online ecza ürünleri yüzde 13 ile en yüksek tablet dönüşüm oranını görürken, yüzde 1,1 ile elektronik sektörü en düşük dönüşüm oranına sahip.

Süre olarak bakıldığında tablet kullanıcılarının 333 saat ile satın alma kararı vermeden önce en çok zaman ayırdıkları sektör lüks moda. En hızlı karar sürecine sahip sektör ise 85 saat ile elektronik sektörü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>