Techinside Google News
Techinside Google News

eBay ve PayPal ayrılıyor

Toplam 12 yıllık birlikteliğin ardından PayPal artık mobil platformlara ağırlık verecek.
- Advertisement -

eBay, Salı günü yaptığı açıklamada eBay pazaryeri ünitesi ve daha hızlı büyüyen ödeme ünitesini ayırarak iki ayrı şirket haline geleceğini açıkladı. 2015 yılında tamamlanması gereken ayrılma bir nevi eBay’in 2002 yılında PayPal’ı alışını tersine çevirmiş görünüyor.

 

Ayrılma ile birlikte American Express’in çevrimiçi ve mobil işlerinin başındaki isim Dan Schulman’ın yeni PayPal’ın CEO’su olacak.

 

2002 yılında PayPal işleri için büyük oranda eBay’e bağımlıydı. Açık artırma sitesinde işlerini hızlı tutmak isteyen tüccarlar çekle uğraşmak yerine PayPal’ı tercih ediyordu. Bugün ise PayPal geleceği mobil uygulamalarda görüyor ve eBay sadece bir referans müşteri haline gelmiş durumda. PayPal’ın stratejisi artık iki ürün üzerine yoğunlaşıyor: insanların yakınlarındaki mağazalarda kolaylıkla ödeme yapmalarına yardımcı olacak tüketici uygulaması ve alt şirketi Braintree’nin hazırladığı Uber veya Hotelnight gibi uygulamalar içinden ödeme yapmaya imkân veren uygulama. Artık serbest olacak olan şirket Square ve Stripe gibi rakiplerin yanı sıra Apple ile ödeme sistemleri konusunda birlikte çalışmanın da yollarını da keşfetmek zorunda.

 

eBay’in şu anki CEO’su ve PayPal’ı da vekâleten yöneten isim John Donahoe ayrılıştan sonra yeni şirketin yönetim kurulunda yer alırken CEO’luk görevini bırakacak.

 

Kaynak: http://readwrite.com/2014/09/30/ebay-paypal-spinoff

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir