Efsane uygulamanın fişini çektiler

0

İnternet çağında anında mesajlaşma imkanını büyük kitlelere ulaştıran mesajlaşma uygulaması AIM (America Online Instant Messenger), 21. yaşını göremeyecek.

ICQ ile beraber internetin ilk dönemlerinde çok popüler olan mesajlaşma uygulaması AIM, 15 Aralık 2017’de tamamen kapatılıyor. 90’lı yıllarda, internet kullanıcıları arasında bugünün Facebook’u, WhatsApp’ı, Facebook Messenger’ı kadar popüler olan iki uygulamadan biri olan (diğeri ICQ idi) AIM, zamanla popüleritesini yitirerek yerini Facebook’un uygulamalarına bıraktı.

Milyonlarca insanın internet üzerinden iletişim kurma alışkanlığını kazanmasını sağlayan ve bir anlamda modern dünyayı şekillendiren öncü bir uygulama olarak tanınan AIM, Türkiye’de çok popüler olamadıysa da çok sayıda Türk kullanıcısı da bulunuyordu. 90’lı yıllarda internet servisi sağlayıcısı America Online müşterilerine ücretsiz sunulan bir servis olan AIM, Mayıs 1997 yılında bağımsız bir uygulama olarak tüm dünyanın kullanımına açıldı. AOL’un şimid Yahoo’yu satın alması ve ismini Oath olarak değiştirmesinin ardından şirket artık kaynaklarını AIM’e yöneltmek istemediği için uygulamanın fişini 15 Aralık günü çekeceğini açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>