Techinside Google News
Techinside Google News

Eğitimciler yapay zeka kullanmaya başladı

Öğrencilerin yapay zeka kullanması, akademide tepki toplamıştı. Ancak eğitimciler yapay zeka ile değerlendirme yapmaya başladı.
- Advertisement -

Öğrencilerin yapay zeka kullanması, akademide tepki toplamıştı. Ancak eğitimciler yapay zeka ile değerlendirme yapmaya başladı. Dünya!nın en popüler çevrimiçi öğrenim kursu olan Harvard University’nin CS50’si, ChatGPT ile destekleniyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi bilgisayar sınıfında yapay zeka kullanılıyor

Profesör David J. Malan‘a göre, kampüste yüzlerce öğrencinin ve çevrimiçi olarak 40.000’den fazla öğrencinin katıldığı bilgisayar bilimlerine giriş niteliğinde bir kurs olan CS50, ödevlere not vermek, kodlama öğretmek ve öğrenme ipuçlarını kişiselleştirmek için yapay zekayı kullanmayı planlıyor.

Malan’ın enerjik ve ilgi çekici öğretim tarzı, web geliştirme ve yazılım programlamanın temelleri üzerine kuru, giriş seviyesi dersleri etkileşimli alıştırmalarla dolu eğlenceli bir sınıfa dönüştürmesiyle tanınyor. 100’ün üzerinde gerçek hayattaki öğretim asistanıyla bile, farklı saat dilimlerinden ve farklı bilgi ve deneyim düzeyleriyle oturum açan, artan sayıda öğrenciyle tam olarak ilgilenmenin zorlaştığını söyledi.

46 yaşındaki Malan: “Öğrencilerin belirli sorularına göre uyarlanmış destek sağlamak, çevrimiçi ortamda öğretmenlerden çok daha fazla öğrenci olduğu için büyük ölçekte bir zorluk oldu” dedi.

Ekibi şimdi öğrencilerin çalışmalarını işaretlemek için bir yapay zeka sisteminde ince ayar yapıyor ve öğrencilerin programlamasını değerlendirip geri bildirim sağlamak için bir sanal öğretim asistanını (TA) test ediyor. Sanal TA, retorik sorular soruyor ve basitçe hataları yakalamak ve kodlama hatalarını düzeltmek yerine öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olacak öneriler sunuyor. Daha uzun vadede, bunun insan asistanlarına yüz yüze veya Zoom tabanlı ofis saatleri için daha fazla zaman vermesini bekliyor. Bu çaba, eğitimciler arasında ChatGPT gibi teknolojilerin daha fazla öğrencinin fark edilmeden kopya çekmesine ve intihal yapmasına olanak sağlayabileceğine dair korkunun arttığı bir zamanda ortaya çıkıyor. Dünyadaki bazı devlet okulları ve üniversiteler bunu yasakladı. Yapay zekanın yükselişi, yakın zamanda insanlar OpenAI tarafından oluşturulan ücretsiz sohbet robotunu denedikçe abone artışında bir yavaşlama olduğunu bildiren Santa Clara, Kaliforniya merkezli ev ödevi yardımcısı Chegg dahil olmak üzere çevrimiçi eğitim şirketlerinin hisselerini de vurdu.

Malan, CS50’nin yapay zeka kullanımının eğitime yönelik faydalarını, özellikle de Grand View Research’ün 2030’a kadar 348 milyar ABD dolarına ulaşacağını tahmin ettiği ve 2022’den neredeyse üç katına çıkacağını tahmin ettiği bir sektör olan çevrimiçi öğrenimin kalitesini ve erişimini iyileştirmede vurgulayabileceğini söyledi.

Ancak bazı uzmanlar, teknoloji hala geliştirme aşamasındayken ve hatalara açıkken yapay zeka kullanımı konusunda dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Bu haftanın başlarında, OpenAI ve Alphabet’in DeepMind’ı da dahil olmak üzere önde gelen AI şirketlerinin CEO’ları, AI’nın “yok olma riski” konusunda uyarıda bulunan bir açıklama yayınladı.

Londra merkezli danışmanlık şirketi GlobalData’da analist olan Emma Taylor, “Öğrencilerin mahremiyetini sağlamak için platformların mahremiyeti ‘inşa etmesi’ ve veri toplama süreçlerinin şeffaf olmasını sağlaması gerekecek” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir