Einstein kişisel asistan robot oldu

0

2017’nin yapay zeka ve robotik sistemler için parlak bir yıl olması beklenirken, yeni tanıtılan ürün oldukça dikkat çekti.  Einstein adı verilen yeni robot, tanıtım sonrasında oldukça dikkat çekti. Daha önce CES 2017’de görülen robot Einstein, özelikle Albert Einstein’dan esinlenilmesi nedeniyle tanıtım sonrasında uzun bir süre gündemde kaldı.

Robotlarda çok fazla görmeye alışkın olmadığımı, yüz ifadelerinin de eklendiği robot, yürüyebiliyor, konuşabiliyor ve olaylara karşı tepki verebiliyor. Robotun temel amacı ise insanlara ihtiyaca göre eğitim sağlamak.

Yapay Zekanın Yeni Hali: Einstein

Einstein asistanın yaratıcı markasında kurucu ve CEO olarak görev alan David Hanson, robot çalışmalarında ilk günden itibaren temel hedefin insanlara daha fazla şey öğretmek olduğu ifade etti. Robotun öğrenilebilir yapısına dikkat çeken CEO, özelikle yapay zeka desteği sayesinde Einstein yaşadığı ortamdaki alışkanlıklara göre farklı yetenekler kazanabilir dedi. Çevrimiçi desteğinin yanı sıra çevrimdışı desteği de olan robot, bu bakımdan sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duymuyor.

Robotun Temel İşlevleri Neler Olacak?

Daha çok çocuklara yönelik geliştirilen asistan robot,  soruları anlık olarak anlıyor ve bilimsel olarak doğru cevapları verebiliyor. Bunların yanı sıra günlük hava durumu bilgilerini de verebilecek. Robotun uzun süreli kullanımında sık sık şarj edilmesi gerektiği gibi yapılan tanıtımlarda dolu batarya ile robotun 4 saate varan kullanım sunabileceği belirtildi.

Kickstarter’da görülen robot için kullanıcıların erken sipariş döneminde 269 Dolar ödemesi yeterli. Nisan ayı sonrasında ise robot için seri üretime geçilecek ve 299 Dolar etiket fiyatı ile satılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>