Einstein’ın dijital kopyası geliştirildi

0

Einstein dijital kopya

Bir startup tarafından Einstein’ın dijital kopyası geliştirildi. Bu startup, Einstein’ın kendi sesini kullanarak bir sohbet botu tasarladı.

Einstein’ın dijital kopyası: Sohbet botu

Aflorithmic isimli bir startup, Albert Einstein’ın dijital bir versiyonunu oluşturdu. Yapay zeka ile ses klonlama teknolojisi kullanarak yeniden oluşturulan sentezlenmiş ses, Einstein’ın direkt olarak kendi sesi.

Alforithmic, dijital Einstein’ın kısa süre içinde sosyal süreçlerde görev alacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Aslında şirketin yaptığı çalışmanın bir nevi deepfake çalışması olduğunu söyleyebiliriz.

Alforithmic, chatbot için ses modellemesi yapmak amacıyla bir aktörle de çalıştığını söylüyor. Ayrıca girişim ilk etapta cevap süresinin 12 saniye olduğunu ancak bunun ilerleyen süreçte 3 saniyeye indirildiğini belirtiyor.

Ancak bu durum etik ve yasal yönden bazı sorunları beraberinde getiriyor. Einstein’ın sesini klonlamak, lisans alınıp alınmaması gerektiği yönünde tartışmalara neden oluyor. Bu tip ses klonlamalarının diğer bilim insanları ve ünlüler için yapılması da bu tartışmaların sonrasında şekillenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>