Ekran kartı sektörü yükselişine devam ediyor

0

ekran kartı sektörü

Kripto para madenciliği ve oyun sektöründe yaşanan büyümeyle, ekran kartı sektörü yükselişine devam ediyor. Intel ve AMD satışlarını artırmayı başardı.

Ekran kartı sektörü yükselişte

Pandemi döneminde bilgisayar satışlarında yaşanan artış donanım tedarikinde sorunlara neden oldu. Bununla birlikte kripto para madenciliği ve oyun sektöründeki ilgi, üreticilerin ekran kartı siparişlerine yetişememesine neden oldu.

2020 yılının son çeyreğinde ekran kartı sektöründe yüzde 20,5 büyüme yaşandı. Yıllık bazdaki artık ise yüzde 12,5 oldu. AMD ve Intel satışlarını artırmayı başarırken, sırasıyla yüzde 6,4 ve yüzde 33,2 artış görüldü. Nvidia ise diğer iki üreticinin aksine gerileme yaşadı. Yüzde 4,37 düşüş yaşayan Nvidia bu dönemdeki talep artışını değerlendiremedi.

Ekran kartı sektöründe Intel’in liderliği halen devam ediyor. Intel’in pazar payı yüzde 69’a ulaşırken, AMD yüzde 15, Nvidia ise yüzde 17 pazar payında kaldı. Intel’in Pazar payını artırmasında, dizüstü bilgisayar satışlarının 230 milyona ulaşması büyük rol oynadı.

2021 yılında ise dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 6 düşüş bekleniyor. Bu durum ekran kartı sektörüne de yansıyacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>