Techinside Google News
Techinside Google News

El Salvador yeşil kripto para madenciliğine dönecek

El Salvador yeşil kripto para madenciliği için gelecekten umutlu. El Salvador, kripto para çalışmalarında öncü olmaya devam ediyor.
- Advertisement -

El Salvador yeşil kripto para madenciliği için gelecekten umutlu. El Salvador, kripto para çalışmalarında öncü olmaya devam ediyor.

El Salvador yeşil kripto para madenciliği için gelecekten umutlu

El Salvador’un hidroelektrik komisyonu başkanı gazetecilere verdiği demeçte, ülkenin kripto para birimi bitcoin’inin ilk uygulayıcısı olarak ortaya çıkan deneyinin yeni yenilenebilir enerji akışları tarafından giderek daha fazla güçlendirilebileceğini söyledi.

Enerji yoğunluklu kripto para birimi “madencilik” bilgisayarlar tarafından yapılır ve çoğunlukla fosil yakıttan elde edilen elektrik için büyük bir talep kaynağı olarak çevrecilerin eleştirilerine maruz kalıyor. Geçen ay El Salvador, yıllardır ülkenin tek resmi para birimi olarak hizmet veren ABD dolarının yanı sıra bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Devlet tarafından işletilen Lempa Nehri Hidroelektrik İcra Komisyonu (CEL) başkanı Daniel Alvarez, El Salvador’un hidroelektrik, güneş, rüzgar ve gelgit enerjisi projeleri yoluyla elektrik üretme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Alvarez, “Burada olasılıklar sonsuz, bu sadece irade ve bu projeleri başlatmak için gerekli araçlara ve yeteneğe sahip olmamızla ilgili” dedi.

Eylül ayında Salvador hükümeti, başkentin 106 kilometre (66 mil) doğusundaki Tecapa yanardağının tabanındaki ve CEL’in bir parçası olan bir şirkete ait olan bir tesisten bitcoin madenciliği için jeotermal enerjiden yararlanmaya başladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir