Elektrik üreten akıllı pencere geliştirildi

0

elektrik üreten akıllı pencere

NREL’de görevli bilim insanları, elektrik üreten akıllı pencere geliştirdi. Termokromik teknolojisiyle çalışan bu pencere, evlerde enerji üretimini sağlayacak.

Elektrik üreten akıllı pencere nasıl çalışıyor?

NREL (ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı) elektrik üretebilen ve ısındığında renk değiştiren bir pencere geliştirdi. Fotokromik cam teknolojisi ve şeffaf güneş paneli teknolojisini bir araya getiren bilim insanlarının geliştirdiği pencere, evlerin enerji üretmesini mümkün hale getiriyor.

Termokromik fotovoltaik isimli bu teknolojiyle, yüzey sıcaklığı belirli bir seviyeye ulaştığında cam renk değiştiriyor ve daha az güneş ışığı içeriye giriyor. Böylelikle ev serin kalırken, bir yandan da elektrik üretimi gerçekleşiyor. Camın renk değiştirme sıcaklığının ise 35 ila 46 derece arasında olduğu belirtiliyor. Ayrıca camın renk geçişi de 7 saniye gibi çok kısa bir sürede gerçekleşiyor.

Araştırmacılar, gelecek yıl bu pencerenin bir prototibini geliştirmeyi ve gelecek yıl gerçek hayattaki kullanım verilerini görmeyi hedefliyor. Bu pencere ile evler elektrik ihtiyacının bir kısmını kendisi üretebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>