Elektrikli araç devrimi petrol üreticilerini yaktı

0

Son yüz yıldır petrol dünyanın en büyük ve stratejik ekonomik ürünü olarak çarkları döndürüyordu. Petrol üreticisi devletlerin ve şirketlerin dev kazançları bu ekonomiyi aynı zamanda savaşların da en büyük sebebi haline dönüştürmüştü.

 Araştırma ve danışmalık şirketi Longview Economics’in şef ekonomisti Chris Watling’in yorumuna göre, elektrikli araçlar konusunda yaşanan devrim nedeniyle petrol fiyatlarının önümüzdeki 6 yıl içinde 10 dolara kadar düşmesi bekleniyor. Bu da 5 sene öncesine kadar 100 doların üzerine çıkan ancak jeopolitik çekişmeler nedeniyle bugün 50 doların altına kadar inen petrolden gelir elde eden ülkeler ve şirketler için kabus anlamına geliyor.

Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco’un yöneticilerinin yıllardır devletin kontrolünde olan şirketi acele şekilde halka açmaya çalışması da bu iddiayı güçlendiriyor. Şirket yöneticilerinin petrolün fiyatı 10 dolara düşmeden ve şirketin piyasa değeri erimeden önce şirketi yüksek kazançla satmaya çalıştıkları vurgulanıyor.

Öte yandan petrol fiyatındaki bu dramatik düşüşün, elektrikli otomobil devrimini henüz yapamamış ülkelerde benzinli motorlara olan talebin de yüksek kalmasına yol açması bekleniyor. Watling’e göre, petrolün dünyanın ekonomik sisteminden çıkması 100-120 yılı bulacak. Benzer bir dönüşümün 1800’lerde kömürün başına geldiğini, petrolün kömürün yerini almasına rağmen kömürün hala demir-çelik işletmelerinde ve küçük oranda evlerde kullanılmaya devam ettiğini hatırlamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>