Techinside Google News
Techinside Google News

Elektrikli araç piyasasında neler oluyor?

Kaliforniya merkezli EV girişimi Fisker, Cuma günü yaptığı bir iş güncellemesinde 300 milyon dolarlık işletme sermayesini serbest bırakmak amacıyla yıllık üretim hedefini düşürdüğünü söyledi.

Fisker, bu yıl yaklaşık 10.000 araç üretmeyi beklediğini söyledi. Karar, Fisker’in 2023 için üretim hedefini 13.000 ila 17.000 araca düşürmesinden bu yana bir aydan kısa bir süre içinde geldi.

Üretim tahmini, Fisker’in bir yıl önceki yükseliş tahmininin sadece dörtte biri kadar. Kasım 2022’de Fisker, ABD ve Avrupa’daki güçlü talep nedeniyle 2023 sonuna kadar 42.400 Ocean SUV üretmeyi planladığını söyledi. Bu iyimser tahmin Mayıs ayında 32.000-36.000 araca düşürüldü ve ardından Ağustos ayında tekrar 20.000-23.000 araca düşürüldü. 

- Advertisement -

İş güncellemesine göre, üretim kesintisi şirketin 300 milyon dolarlık işletme sermayesine erişmesine olanak tanıyacak ve şirkete “esneklik” sağlayacak.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Henrik Fisker yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz bazı erken teslimat zorluklarının üstesinden gelmek için çok çalıştı ve şimdi 2023’ü kapatmaya hazırlanırken etkileyici bir hız belirliyor.” dedi. 

Orijinal tahminimize ulaşamamış olabiliriz ancak mevcut piyasa koşullarını ve EV satışlarıyla ilgili olumsuz duyguları hesaba katarsak, satışları ve teslimatları hızlandırmaya devam ederken oldukça iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Bu, işimizi hızlandırdığımızda önemli miktarda gelir sağlıyor. Bu yılın sonuna kadar herhangi bir Western EV girişiminin ilk teslimat yılında teslim ettiğinden daha fazla müşteri arabası teslim etmiş olacağımızı tahmin ediyorum. Şirket, mevcut pazarlarını büyütmeye ve Fisker Ocean’a yönelik satış ve hizmet tekliflerimizi geliştirmeye odaklanmaya devam ediyor.

Fisker, iş güncellemesinde ABD ve Avrupa’daki teslimatları iyileştirmek için yeni bir strateji başlattığını ve bunun erken lojistik engellerinin üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu söyledi. Şirket bu zorlukların tam olarak ne olduğunu açıklamasa da, stratejinin teslimatları hızlandırmak için; daha fazla nakliye lojistiği şirketi eklemeyi, rezervasyon sahiplerine erişimi artırmayı ve perakende, teslimat ve hizmete ayrılmış daha fazla tesis açmayı içerdiği anlaşılıyor.

Şirket aynı zamanda ABD, Kanada ve Avrupa’da da bir kiralama programı başlattığını söyledi ancak bunun ne zaman gerçekleşebileceğine ilişkin ayrıntılara yer vermedi.

Fisker ayrıca işe alım konusunda da bilgi verdi; özellikle Dan Quirk’in finans ve muhasebeden sorumlu yeni başkan yardımcısı olmasıyla ilgili. İşe alma, Fisker’in iki baş muhasebe yetkilisini kısa süre içinde kaybetmesi ve üç aylık kazanç raporunun Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulmasının ertelenmesi sonrasında gerçekleşti. 

İşe alınan diğer kişiler arasında finans ve kontrol operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olarak Axel Buhr, Enerji Verimliliği entegrasyonu ve doğrulamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak Ram Iyer ve Fisker’in teslimatlara başlamak üzere olduğu Kanada’da ülke müdürü olarak Wolfgang Hoffmann yer alıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir