Elektrikli araç şarj devriminde IoT rol oynuyor

0

Elektrikli araç şarj devrimi

Birçok ülke elektrikli araç devrimi ile karbon emisyonlarını güvence altına almaya çalışıyor. BU devrimde IoT kritik rol oynuyor.

Bu hedefe daha da yaklaşmak için Birleşik Krallık hükümeti gelecek yıldan itibaren her yeni ev veya ofis için bir şarj cihazı zorunlu kılacak planlar hazırladı. Yani yeni inşa edilen tüm konut mülkleri ve ofislerde buna uymak için elektrikli araç şarj cihazlarının takılması gerekiyor.

Ayrıca Eylül 2021’de Shell ve Ubitricity, 2025’in sonuna kadar Birleşik Krallık’ta 50.000 sokak üstü elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı planladığını duyurdu. Bu da kentsel alanlarda sürücülerin şarja erişimini büyük ölçüde iyileştirdi. Shell’e ait Ubitricity, sokak aydınlatma direklerine sığabilecek şarj donanımı tasarlayarak, ek yer kaplamadan caddeye park edilmiş arabalara şarj erişimi sağlıyor. Bu önemlidir çünkü şehirlerdeki ve kentsel alanlardaki hanelerin yüzde 60’ından fazlasının sokak dışı otoparka erişimi yoktur. Bu da evde şarjı neredeyse imkansız hale getirir. Shell, 60.000’den fazla şarj istasyonu olan elektrikli araç şarj ağını 2025 yılına kadar 500.000’in üzerine çıkarmayı planlıyor.

Bu şarj ağı, katlanarak büyümesi beklenen bir elektrikli araç pazarına hizmet edecek. Deloitte’un 2020 görünüm raporuna göre, elektrikli araç satışlarının 2018’de 2 milyon adetten 2025’te 12 milyona fırlaması ve 2030’da 21 milyona çıkması bekleniyor. IoT bağlantısının elektrikli araç şarj devrimine güç verdiği yer burasıdır, çünkü elektrikli araçlara olan yüksek taleple birlikte daha yaygın olarak kullanılan elektrikli araç şarj istasyonlarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Şimdi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayarak elektrikli araç devrimini hızlandırıyor. Birçok endüstri gözlemcisi, elektrikli otomobil satışlarının benzinli ve dizel otomobilleri ve IoT’yi çok hızlı bir şekilde alt edeceği devrilme noktasını çoktan geçtiğimize inanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>