Elektrikli araç ve bataryalara yapılan harcama iki katına çıkacak

0

Elektrikli araç ve bataryalar

Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, üretimi destekleyecek piller ve hammaddelerle birlikte milyonlarca elektrikli araç geliştirmek ve üretmek için 2030’a kadar yaklaşık 1.2 trilyon dolar harcamayı planlıyor.

Daha önce yayınlanmayan elektrikli araç yatırım istatistiği, Reuters’in önceki yatırım tahminlerini gölgede bırakıyor ve sadece bir yıl önce yayınlanan en son hesaplamanın iki katından fazla olacağını gösteriyor.

Analize göre otomobil üreticileri, 2030 yılında toplam araç üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını temsil eden 54 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Benchmark Mineral Intelligence ve üreticilerin verilerine göre, otomobil üreticileri ve batarya ortakları, eşi benzeri görülmemiş bu elektrikli araç seviyesini desteklemek için 2030 yılına kadar 5.8 terawatt-saat pil üretim kapasitesi kurmayı planlıyor.

Sorumluluğun başında, İcra Kurulu Başkanı Elon Musk’ın 2030’da tahmini 3 terawatt-saat pil gerektiren 20 milyon elektrikli araç üretmek için büyük bir plan hazırladığı Tesla var. Musk, Ekim ayı sonlarında Tesla’nın Model 3 ve Model Y’nin yarısı kadar maliyete sahip olmayı hedefleyen daha küçük bir araç platformu üzerinde çalıştığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>