Elektrikli araçlara ses yapma zorunluluğu geliyor

0

Daha sessiz ve huzurlu bir şehir hayatı için onlarca yıldır hayali kurulan “sessiz otomobil” rüyasına tam ulaşmıştık ki, şimdi yasalar son derece sessiz çalışan elektrikli otomobillere yapay olarak ses yapma zorunluluğu getirecek.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, elektrikli araçların şehir içinde çok sessiz hareket etmesini, yayalar için çok tehlikeli buldu ve araçlara hareket edereken, hızına göre artan ve azalan yapay ses eklenmesi için bir düzenleme üzerinde çalıştığını vurguladı.

Yayaların, arkadan gelen motor sesi olmadığında, arkalarına bakmadan yola atlama alışkanlığı kazanmış oldukları için, hızla gelen bir elektrikli aracın duramayarak yayalara çarpma riski bulunuyor. Ayrıca, görme engelli veya görüşünde kayıp bulunan yaşlı bireylerin de motor sesi olmadığında, karşıdan karşıya geçerken büyük risk yaşadıkları rapor ediliyor. Elektrikli araçların “sessizlikleri” yüzünden ABD’de her yıl ortalama 2400 yaya yaralanıyor. Elektrikli araç sayısı arttıkça bu sayı da artıyor.

Dolayısıyla, “sessiz otomobiller ve sessiz şehirler” hayalimiz ulaşım probleminin ışınlanmayla veya uçan otomobillerle  çözüleceği sonraki yüzyıllara kalmış görünüyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>