Elektrikli araçlarda dünyanın en hızlı büyüyen pazarı Çin

Elektrikli araçlarda dünyanın en hızlı büyüyen pazarı
Elektrikli araçlarda dünyanın en hızlı büyüyen pazarı

Artan yakıt fiyatları, elektrikli araçları her zamankinden daha cazip bir seçenek haline getirdi. Canalys araştırması, 2022’nin ilk yarısında dünya çapında satılan 4.2 milyon araç ve 2021’in ilk yarısına göre yüzde 63’lük bir büyüme ile elektrikli araçlara talebin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Elektrikli araçların çoğu anakara Çin’de satıldı. ABD, pazarın sadece küçük bir parçasını oluşturuyor.

Çin, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen elektrikli araç pazarına sahip. 2022 yılının ilk yarısında Çin’de müşterilere 2.4 milyon elektrikli araç teslim edildi. Bu, Çin’deki tüm otomobil satışlarının yüzde 26’sına eşit. 2021’in ilk yarısında elektrikli otomobiller Çin’in otomobil satışlarının yalnızca yüzde 10’unu oluşturuyordu, yani talep bir yılda ikiye katlandı.

Avrupa, otomobil satışlarının %20’sini oluşturan 2022’nin ilk yarısında teslim edilen 1.1 milyon elektrikli araç ile çok geride değil. Avrupa, 2022’nin ilk yarısında küresel pazar satışlarının yüzde 27’sine sahip. Pazarın büyük bir bölümünü oluşturmasına rağmen, Avrupa’daki elektrikli otomobil satışları ivme kaybetti ve 2021’in ilk yarısından bu yana Avrupa’ya teslim edilen elektrikli otomobillerdeyüzde %4’lük bir büyüme yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz