Elektrikli araçların pilleri çarpışmada patlayacak

0

Elektrikli otomobiller, dünyanın kirlilik ve yenilenebilir enerji problemini çözmek için kilit role sahip olabilirler ancak önemi bir sorunları var.

Kaçak yüksek voltaj riski

Bir kaza anında pillerden sızan elektriğin otomobile yayılması halinde hem yolcular hem de kazaya müdahale eden ilk yardım ekiplerini elektrik çarpma riski bulunuyor.

Bosch şimdi geliştirdiği “patlama” teknolojisiyle, pillere bağlanan tüm kabloların pillerden kopartacak. Böylece kaza sonrasında pillerdeki enerjinin aracın kaportasına ulaşması ve risk yaratması engellenmiş olacak.

Öte yandan, az hasarlı küçük kazalarda bile aracın kablo bağlantılarını patlatması halinde, aracı ağır tamire sokmadan yeniden çalıştırmak mümkün olmayacağı için elektrikli otomobiller çok daha hassas ve kırılgan araçlar olarak sürücülerine büyük külfet çıkartabilirler. Bakalım bu sorun hakkında Bosch nasıl bir çözüm bulacak.

Öte yandan “patlama” ifadesi endişe yaratsa da bu patlamalar çok küçük olacak. Aynı patlama tekniği şu anda otomobillerde hava yastığı açmak için de kullanılıyor. Fakat, otomobillerin bazen park ederken tekerleği ile kaldırıma biraz sertçe dokunması halinde bile hava yastıklarının açılabildiğini biliyoruz. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!