Elektrikli Formula dönemi başladı

1

Ben dahil pek çok teknoloji yazarı çocuk yaşlardan bu yana Formula 1 ile haşır neşir olmuş, yarışları izlerken Fittipaldi ailesinin bir ferdi gibi yaşamış, Ayrton Senna gibi kahraman, Michael Schumacher gibi yenilmez hissetmiştir. Gerçekten de Formula 1 takımlarına baktığımızda neredeyse tüm büyük teknoloji şirketlerini farklı takımların sponsorluğunu yaparken görebiliriz. Bunlardan BlackBerry, Intel, Dell, Kaspersky, EMC, SAP ve NEC ve ilk aklıma gelenler.

Çok değil bundan birkaç yıl önce ise Formula 1 yarışlarını elektrikli otomobillerle gerçekleştirme fikri ortaya atıldı. Son üç senedir konsept fikir olarak geliştirilen bu macera ise geçtiğimiz ay vücut buldu ve ilk yarış 13 Eylül tarihinde Pekin’de gerçekleştirildi.

Yarışlar için ilk eleştirimiz FIA (Fédération Internationale de l’Automobile-Uluslararası Otomobil Federasyonu) tarafında yapılan bir kural değişikliğiyle ilgili. Bundan iki yıl önce başlayan ve ilk duyurusu bu yılın başında Las Vegas’ta gerçekleşen CES fuarında Qualcomm tarafından yapılan havadan şarj olma teknolojisi çeşitli nedenlerle iptal edildi. Otomobiller bunu yerine 25 turluk yarışlarda 12 ya da 13.turda pite giriyor ve pilot şarjı biten otomobilden inerek bekleyen tam şarjlı araca binip yarışa devam ediyor. Evet, yıl olmuş 2014 dediğinizi duyar gibiyim!

Bu arada Pekin’de yapılan ilk yarışta araçların pist koşulları nedeniyle en fazla 170 kilometre hıza çıkabildiğinin altını da kalın bir çizgiyle çizelim. Bakalım 22 Kasım’da Malezya’nın Putrajaya kentinde koşulacak ikinci yarışta neler olacak? Bu arada takvimle ya da yarışlarla ilgili tüm bilgileri burada yer alan organizasyonun resmi web sitesi üzerinden de takip edebilirsiniz.

Eğer bu konulara meraklıysanız Formula E ile ilgili kapsamlı yazımızı TechInside’ın 15 Ekim’de çıkacak ikinci sayısında okuyabilirsiniz.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorumlar

  1. Avatar

    EFormula fikri bir şakadır. Mobil, Shell, BP, Castrol’un gönülsüzlükleri çalışan tweetlerinden belli..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>