Elektrikli jet 2022’de piyasaya çıkacak

0

Zunum Aero, 12 koltuklu bir hibrit elektrikli jet üreteceğini duyurdu. JetBlue Technology Ventures ve Boeing HorizonX tarafından desteklenen Zunum Aero’nun hibrit elektrikli jeti 2022’de piyasaya çıkacak.

Zunum CTO’su Matt Knapp’ın yaptığı açıklamaya göre hibrit elektrikli jet, 9 veya 12 koltuklu olacak. Bölgesel uçuşlara göre optimize edilecek olan jet, yaklaşık 483 km hızla uçacak. Jetin, yaklaşık 1120 km menzil ile Boston – Wahington DC gibi şehirler arası çalışması hedefleniyor.

Zunum Aero, fütüristik şehirlerin gelişmeye başladığı günümüzde, elektrikli jet ile kapıdan kapıya ulaşımı hedefliyor. Örneğin, California’dan Los Angeles’a yapılan bir seyahat şu anda 4 saat 40 dakika sürüyorken, bu seyahatin elektrikli jet ile 2 saat 15 dakika içinde kapıdan-kapıya tamamlanabileceğini iddia ediliyor.

Şirket, bu jet ile sınırlı kalmayarak daha sessiz ve daha temiz ulaşımı kalabalık kitleler ile gerçekleştirmeyi planlıyor. Daha büyük pazarlara hizmet edebilecek ve daha uzun uçuşlarda çalışabilecek 30-50 kişilik jetlerin de geliştirilmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>