Elektrikli otomobiller çevre için daha büyük tehlike olabilir mi?

0

Avrupa ve ABD, çevreye verdikleri ağır zarar ve yüksek mitarda CO2 gazı ürettikleri için dizel motorlu araçları yasaklarken, fosil yakıtlı motor üretimini de tamamen kesmek istiyorlar. 

Elektrikli dedik ama meğer çok kirliymiş

Ancak Japon otomoitv devi Mazda’nın yaptığı bir araştırma, şok edici sonuçlar ortaya çıkardı.

Mazda’ya göre, küçük pil kapasiteleriyle şehir içindeki kısa mesafelerde kullanılmak için üretilen küçük elektrikli otomobillerin dizel araçlara göre çevreye etkisi olumlu. Ancak iş uzun mesafeler kat edecek, ağır ve donanımlı elektrikli araçlara gelince işler değişiyor.

Mazda’nın araştırmasına göre bu yüksek pil kapasiteli araçları üretmek ve pillerinin sürekli değişmesi için pil endüstirisini ayakta tutmak için yapılan endüstriyel üretimin dünyaya yaydığı CO2 gazları, dizel araçların yaydığı gazlardan çok daha fazla. Tek başına yüksek kapasiteli bir elektrikli otomobil, dizel motorlu bir otomobilin yıllara yayılmış şekilde yarattığı CO2 kirliliğinden daha fazlasını daha üretim aşamasında peşin peşin yaratıyor. Bu da küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin çok daha hızlı şekilde artırması anlamına geliyor.

Mazda bu nedenle, yüksek kapasiteli pillerle donanmış elektrikli otomobil üretmeye yanaşmadığının da altını çiziyor. Bu raporun, çevre kirliliği hakkında çalışan bilim insanlarının ve politik liderlerin bakış açısında bir değişim yaratıp yaratmayacağını da yakında göreceğiz.  Ortalık çok karışacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!