Elektrikli scooter’lara salgın hastalık muamelesi

0

ABD’de hızla yaygınlaşan ve popüler hale gelen elektrikli scooter’lar, kamu idarecilerini paniğe sevketti.

1500 kişi yaralandı

E-scooter paylaşım servisleri sayesinde şehirlerde çok sayıda insan ulaşım hizmetini çok ucuza kiraladığı e-scooter’lar ile giderirken, elektrikli scooter kullanırken düşüp yaralanan insanların sayısı hızla artmaya başladı.

Texas’ta e-scooter servisinden yaptıkları kiralamalar sırasında düşerek yaralananların sayısı 1500 kişiyi geçince, devreye ABD’nin ünlü “salgın hastalıklarla mücadele” servisi CDC girdi. Çok geniş yetkilere sahip olan bu kurum, halk sağlığını tehdit eden, toplu hastalanmalara ve ölümlere yol açabilecek tehditlere karşı sert önlemler alabilme yetkileriyle tanınıyor.

Elektrikli scooter’ların çok sayıda insanı sakat bırakabilecek veya öldürebilecek bir risk olup olmadığını inceleme altına alan CDC’nin raporuna göre, bu araçlarda yaşanan yaralanmaların yarısı, kullanıcılar alkollüyken yaşanıyor. Öte yandan yaralanmaların %98’inin ise kullanıcıların kask giymediği durumlarda yaşandığı tespit edilmiş durumda. 

CDC’nin şimdi elindeki bulgulara göre, elektrikli scooter servislerine yönelik yeni kurallar koyacağı bir final rapor yazması bekleniyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>