Elektrikli uçak testi başarılı oldu

0

Elektrikli uçak

Elektrikli uçak Sun Flyer 2, merakla beklenen uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Sun Flyer 2, elektrikli uçak çalışmalarının geldiği son noktayı ortaya koyuyor.

Elektrikli uçak testi başarıyla gerçekleşti

Mart ayı sonlarında başlayan Sun Flyer 2 uçuş programı kapsamında Centennial Havalimanı’nda bir test uçuşu yapıldı. Başarılı bir şekilde gerçekleşen testler, elektrikli uçakların çok kısa bir sürede hayatımıza gireceğini gösteriyor.

Testlerde genel olarak 260 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip LG Chem MJ1 lityum-iyon pil hücrelerine odaklanıldı. Hız ve irtifa testiyle pil performansı incelenmiş oldu. 860 kg brüt ağırlığında olan uçağın, yaklaşık 3.5 saatlik uçuş süresine sahip olduğu görüldü. Ayrıca uçağın daha hafif olması ve daha uzun süreli uçuş için karbon fiber malzeme kullanılacak.

Geliştiriciler, elektrikli uçakların ekonomik olmasının yanı sıra karbon salınımının da düşük olacağını belirtiyor. Böylelikle daha çevre dostu bir uçuş sağlanacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>