Elektronik haberleşme sektörünün ilk çeyrek karnesi

0

BTK, elektronik haberleşme sektörünün ilk çeyrek verileri duyurdu

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2019 1Ç dönemine ait elektronik haberleşme sektörü verilerini paylaştı. BTK’nın raporundan başlıklardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

-Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin bu yılın ilk çeyreğinde net satış gelirleri toplamı yaklaşık 15,4 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

 -Bu dönemde sabit telefon abone sayısı yaklaşık 11,6 milyonu, mobil abone sayısı ise 80,9 milyonu geçti. Mobil penetrasyon oranı yüzde 98,7 olurken makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı ve 0-9 yaş aralığındaki nüfusu çıkardığımızda, mobil penetrasyon oranı yüzde 110,9 seviyesinde görünüyor.  Yılın ilk çeyreğinde, 448 dakikalık ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Türkiye, önceki dönemde olduğu gibi incelenebilen Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.  Bu dönemde yaklaşık 3 milyon abone numarasını taşıdı ve bugüne kadar taşınan numara sayısı toplamda yaklaşık 125,9 milyon oldu.

-Genişbant verilerine bakıldığında, 13,6 milyonu sabit abone, 61,1 milyonu mobil abone olmak üzere toplam yaklaşık 74,7 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşıldı.  İnternet abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,7 arttı. En yüksek artış yüzde 46,4’lük bir oranla Eve Kadar Fiber (FTTH) abone sayısında, müteakiben yüzde 12,8’lik bir oranla da Kablo İnternet abone sayısında gerçekleşti. Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama veri kullanımı ise 107,5 GByte oldu.

-1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanan 4.5G hizmetinin abone sayısı, 2019 yılı Mart ayı sonunda 72,4 milyonu geçti.  Ancak bazı kullanıcıların cihazı veya SIM kartının 4.5G hizmetine uyumlu olmaması nedeni ile aktif olarak bu hizmeti kullanabilenlerin sayısı ise yaklaşık 41,8 milyon olarak gerçekleşti. Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 4,9 GB seviyesinde iken, cihazı ve SIM kartı 4.5G hizmetine uygun olan 4.5G abonelerinin veri kullanımı ise aylık 6,6 GB düzeyindeydi.

-Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 330 bin 623 km olan fiber uzunluğu, 2019 yılı birinci çeyreğinde 360 bin 046 km’ye ulaştı ve yüzde 9 oranında bir artış gerçekleşti.

Görsel: Ömer Abdullah Karagözoğlu / BTK Başkanı

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>