Elektronik haberleşme sektörünün üçüncü çeyrek karnesi belli oldu

0

BTK 2019 üçüncü çeyrek dönemine ait haberleşme verilerini açıkladı

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2019 yılının üçüncü çeyrek dönemine ilişkin elektronik haberleşme sektörü verilerini paylaştı. BTK’nın yayımladığı verilerden yaptığımız derlemeyi aşağıda görebilirsiniz:

-Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin 2019 yılının üçüncü çeyreğinde net satış gelirleri toplamı yaklaşık 17,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

-Bu dönemde sabit telefon abone sayısı yaklaşık 11,5 milyon, mobil abone sayısı ise yaklaşık 82,9 milyon seviyesinde. Mobil penetrasyon oranı yüzde 101,1 olurken makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı ve 0-9 yaş aralığındaki nüfusu çıkardığımızda, mobil penetrasyon oranı yüzde 115,4’e ulaştı.

480 dakika ile Avrupa’da en çok konuşan ülke olduk

-2019 yılı üçüncü çeyreğinde, 480 dakikalık ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Türkiye, önceki dönemde olduğu gibi incelenebilen Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

-Bu dönemde yaklaşık 3,3 milyon abone numarasını taşımış olup bugüne  kadar taşınan numara sayısı toplamda yaklaşık 132,3 milyona erişti.

-Genişbant verilerine bakıldığında, 14,1 milyonu sabit abone, 63 milyonu mobil abone olmak üzere toplam yaklaşık 77,1 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşılmış. Bu ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 artış anlamına geliyor. En yüksek artış yüzde 38’lik bir oranla Eve Kadar Fiber abone sayısında, onun ardından ise yüzde 16,6’lık bir oranla da Kablo İnternet abone sayısında gerçekleşti. Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama data kullanımı 113,2 GByte olmuştur.

Mobilde ayda 8 GB’tan fazla veri kullandık

-1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanan 4.5G hizmetinin abone sayısı, 2019 yılı Eylül ayı sonunda 76 milyonu geçti.  Ancak bazı kullanıcıların cihazı veya SIM kartının 4.5G hizmetine uyumlu olmaması nedeni ile aktif olarak bu hizmeti kullanabilenlerin sayısı ise yaklaşık 45,8 milyon olarak gerçekleşti. Mobil genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı 6,4 GB seviyesinde iken, cihazı ve SIM kartı 4.5G hizmetine uygun olan 4.5G abonelerinin veri kullanımı ise aylık 8,3 GB düzeyinde karşımıza çıkıyor.

-Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 345 bin 275 km olan fiber uzunluğu, 2019 3Ç’te 371 bin 304 km’ye ulaştı. Bu da yüzde 7,5 oranında bir artışa işaret ediyor.  

Görsel: Ömer Abdullah Karagözoğlu, BTK Başkanı

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>