Elektronik oy sistemine mi geçiliyor?

0

elektronik oy

Rusya’da elektronik oy sistemine geçilmesine yönelik yeni bir öneri sunuldu. Rusya’da önümüzdeki seçimlerde blockchain tabanlı e-oy sistemi kullanılabilir.

Elektronik oy sistemi güvenilir mi?

Blockchain tabanlı e-oy sistemi her geçen gün yaygınlaşıyor. Rusya’da iktidar partisi başkan yardımcısı Dmitry Vyatkin, önümüzdeki seçimlerde e-oy sistemine geçilebileceğine yönelik bilgiler verdi. Yapılan açıklamaya göre e-oy sistemi, seçimlerde yaşanan usulsüzlükleri ortadan kaldırabilecek. Ayrıca seçmenlerin kişisel verileri ve oyları iki ayrı blockchain ağında tutulacak. Böylelikle hem gizlilik hem de şeffaflık sağlanacak.

Daha önce Rusya’nın Saratov Oblastı bölgesinde blockchain tabanlı oy sistemi yerel seçimde başarılı bir şekilde kullanılmıştı. 40 bin kişinin oy verdiği seçimdeki Polys isimli sistem, 2017 yılında Kaspersky Lab tarafından geliştirilmişti. 

Rusya ve Tayland’da test aşamasında olan sistem, önümüzdeki süreçte tamamen e-oy uygulamasına geçilebileceğini gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>