Elektronik Para Kuruluşları Birliği kuruluyor

0

Dün kabul edilen yasayla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’da bazı değişiklikler yapıldı

 TBMM’de dün kabul edilen kanun teklifine göre, Elektronik Para Kuruluşları Birliği kuruluyor. Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulması; ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kendi aralarındaki müşterek ihtiyaçlarının karşılanmasını, mesleki faaliyetlerinin kolaylaştırılmasını, mesleğin genel faaliyetlere uygun olarak gelişmesinin sağlanmasını, meslek mensuplarının birbirleriyle ve ödeme hizmeti kullanıcılarıyla olan ilişkilerinde dürüstlüğün ve güvenin hakim kılınmasını, mesleki disiplin ile ahlakın korunmasını amacıyla hayata geçiriliyor. Birliğe üyelik zorunlu olacak.

Kanundan derlediğimiz satır başlarını aşağıda görebilirsiniz:

Kanunla Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) ilgili kanun kapsamındaki görev ve yetkileri, Merkez Bankası’na devredilecek ve Merkez Bankası ödemeler alanındaki yetkili otorite olacak.

Bununla birlikte, Merkez Bankası’na, bir ödeme hizmeti sağlayıcısındaki verilerin ödeme hizmeti başlatma ve hesap bilgisi sağlama faaliyetleri kapsamında başka bir ödeme hizmeti sağlayıcısı ile paylaşılmasına ilişkin her türlü usul ve esası belirleme hakkı sağlanıyor.

Kanun hazırlanırken sektör talepleri de değerlendirildi. Buna göre, elektronik para kuruluşlarının bankalara yatırdıkları fonların bankalar tarafından, Merkez Bankası nezdinde bloke edilmesi uygulamasına ilişkin usul ve esaslar, ikincil mevzuatta düzenlenmek üzere kanundan çıkarılacak.

PTT de ödemeler tarafında kapsama dâhil edildi

Merkez Bankası’na elektronik para kuruluşlarının hangi faaliyetlerinin kredi verme faaliyeti olarak değerlendirilmeyeceğine ilişkin yetkisi de veriliyor.

PTT’nin ödemeler tarafındaki çalışmalarının Merkez Bankasınca teftiş edilmesi sürecini etkinleştirmek için ödeme ve e-para kuruluşlarına ait teftiş sürecinde uygulanan bazı hususlar PTT için de geçerli olacak.

Konuya ilişkin Twitter hesabından bir değerlendirme yapan Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, “Ülkem adına çok sevinçliyim. PSD2 ile de uyumlu Kanunumuz TBMM’de kabul edildi. Çocuklarımıza gururla bahsedeceğimiz ve parçası olmaktan onur duyduğumuz harika bir gelişme” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>