Techinside Google News
Techinside Google News

Elektronik seçim teknolojileri gelişiyor

Bazı örnekleri hayat bulsa da seçimlerde sandığa gidip pusulaya oy basmak halen yaygın. Ancak modern seçim sistemleri ile ilgili çalışmalar da artarak devam ediyor.
- Advertisement -

electionSiyasi bilimler ve EECS (Electrical Engineering and Computer Science adlı MIT bölümü) güçlerini birleştiriyor ve geleceğin elektronik seçim çözümleri için çalışıyor. MIT öğrencileri kısa süre önce kurulan özel bir sınıfta mevcut oylama sistemlerinin artı ve eksilerini tartışıyor. Sınıf, hem teknolojik hem de siyasi bilimler açısından bakarak, ilgili sistemlerin komplike yapılarını inceliyor.

Megan Goldberg adlı PhD öğrencisi, elektronik oy verme makinelerindeki sorunları çözecek bir fikre sahip olduğunu, ancak daha sonra çok önemli güvenlik açıklarının farkına vardığını, dile getiriyor. Ben Kraft ise işin teknik kısmına göz atıp, “Her şeyi şifreleme ile halledebileceğinizi zannederken büyük resmi göremiyorsunuz.” şeklinde konuşuyor.

2000 yılında yaşanan ve küçük çaplı bir kaosa sebep olan ABD’deki elektronik oylamalı seçimlerin ardından konu hakkındaki hızlandırılan çalışmalar da bu sınıfın konuları arasında. Öğrenciler, klasik oylama seçeneklerinin nasıl olduğunu öğrenirken, zorlukların da farkına varıyorlar. Örneğin seçim döneminde Boston’da yapılan araştırmalar oy sandıklarının ne kadar çabuk dolabileceğini kanıtlamış ve alternatif çözümler için bir konu başlığı haline gelmiş.

İlk dönemin sonunda tecrübe ve fikirlerini paylaşan öğrenciler ile profesörler, disiplinlerarası çalışma metodlarının bu konuda ne derece faydalı olduğunu belirtiyor. Geleceğin elektronik seçim çözümleri hakkında devam edecek olan çalışmalar, farklı açılardan daha değişik fikirlerin birleşmesiyle çözüm üretmenin peşinde olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir