Elektronik seçim teknolojileri gelişiyor

0

electionSiyasi bilimler ve EECS (Electrical Engineering and Computer Science adlı MIT bölümü) güçlerini birleştiriyor ve geleceğin elektronik seçim çözümleri için çalışıyor. MIT öğrencileri kısa süre önce kurulan özel bir sınıfta mevcut oylama sistemlerinin artı ve eksilerini tartışıyor. Sınıf, hem teknolojik hem de siyasi bilimler açısından bakarak, ilgili sistemlerin komplike yapılarını inceliyor.

Megan Goldberg adlı PhD öğrencisi, elektronik oy verme makinelerindeki sorunları çözecek bir fikre sahip olduğunu, ancak daha sonra çok önemli güvenlik açıklarının farkına vardığını, dile getiriyor. Ben Kraft ise işin teknik kısmına göz atıp, “Her şeyi şifreleme ile halledebileceğinizi zannederken büyük resmi göremiyorsunuz.” şeklinde konuşuyor.

2000 yılında yaşanan ve küçük çaplı bir kaosa sebep olan ABD’deki elektronik oylamalı seçimlerin ardından konu hakkındaki hızlandırılan çalışmalar da bu sınıfın konuları arasında. Öğrenciler, klasik oylama seçeneklerinin nasıl olduğunu öğrenirken, zorlukların da farkına varıyorlar. Örneğin seçim döneminde Boston’da yapılan araştırmalar oy sandıklarının ne kadar çabuk dolabileceğini kanıtlamış ve alternatif çözümler için bir konu başlığı haline gelmiş.

İlk dönemin sonunda tecrübe ve fikirlerini paylaşan öğrenciler ile profesörler, disiplinlerarası çalışma metodlarının bu konuda ne derece faydalı olduğunu belirtiyor. Geleceğin elektronik seçim çözümleri hakkında devam edecek olan çalışmalar, farklı açılardan daha değişik fikirlerin birleşmesiyle çözüm üretmenin peşinde olacak.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>