Elektronik sigaralar kişisel verileri toplayacak!

0

Elektronik sigaralar

Kişisel verilerin güvenliğinin önemli bir sorun olduğu günümüzde, elektronik sigaralar da bu tartışmaların arasına giriyor. Yeni bir iddiaya göre dünya devi tütün şirketi, elektronik sigaralar ile kişisel verileri toplayacak.

Elektronik sigaralar pazarlama amacıyla veri toplayacak

Bilimsel bir temele dayanmıyor olsa da standart tütün kullanımından daha az zararlı olduğu algısı nedeniyle elektronik sigara kullanımında artış yaşanıyor. 160 ülkede satış yapan uluslararası bir tütün şirketi olan Philip Morris International, elektronik sigara konusunda büyük bir iddia ile gündeme geldi. İddiaya göre şirket, IQOS adı verilen yeni bir sigara içme cihazı için yasal onay almaya hazırlanıyor. IQOS, sigara üreticilerinin kişisel sigara kullanım verilerinin toplanmasını sağlayacak.

Düzenleyiciler tarafından izin verildiği takdirde girişim, kullanıcının sigara içme alışkanlığı hakkında topladığı verileri pazarlama amacıyla kullanabilecek. 2012-2016 aralığında Philip Morris’de çalışan Shiro Masaoka, bu verilerin günde ortalama puf ve ortalama tüketim miktarını içereceğini belirtti.

Philip Morris, bu açıklamayı yalanlasa da Masaoka iddiasında haklı gibi görünüyor.

Tersine mühendislik alanında uzmanlaşmış bir Kanada firması, iQOS’un cihazda yapılan değişikliklerle birlikte, iki mikro kontrol çipi ile donatıldığını söylüyor. Bu çiplerin, Philip Morris’e verileri iletilebilecek kullanım bilgilerinin depolanmasını sağladığı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>