Elektronik ürünlerin maliyeti 2023’te daha pahalı olacak

0

Elektronik ürünlerin maliyeti

Bizlerden bir önceki nesille yaklaşık aynı maliyete sahip yeni nesil elektroniklere alışmış olsak da elektronik segmenti enflasyona karşı bağışık değil. 2023’te başlayan yarı iletken fiyat artışlarının son duyurularıyla birlikte, tüketiciler bu okula dönüş ve tatil sezonunda daha düşük fiyatlara kilitlenmek için hızlı hareket etmelidir.

Haziran ayında dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ile başladı ve 2023’te başlayan fiyat artışlarını duyurdu. TSMC’nin duyurusunu Intel tarafından benzer bir duyuru izledi ve DigiTimes tarafından Marvell ve Qualcomm’un müşterilerine çip fiyatlarını artıracaklarını bildirdiği bildirildi. Şimdi, hepsi olmasa da çoğu yarı iletken şirketinin kendi fiyat artışlarını takip ettiği görülüyor.

Elektrikli diş fırçaları ve ekmek kızartma makinelerinden akıllı telefonlara ve arabalara kadar günlük hayatımızda kullandığımız hemen hemen her şeyin temel bir bileşeni olan yarı iletken fiyat artışları, değer zinciri boyunca benzer artışları zorlayacak ve sonunda bu artışlar tüketicilere yansıyacaktır.

İletişim, internet ve eğlence şirketleri tarafından alınan hizmet ücretleri bile yeni ekipmanlarının artan fiyatlarını aktardıkça muhtemelen artacaktır. Sorunun tek gerçek çözümü, piyasanın genel olarak düzeltilmesi, yani bir durgunluk anlamına gelen talebin sıfırlanmasıdır. Ekonomi durgunluğa girerken, enflasyon oranını düşürmek ve harcanabilir geliri ve hammaddeden tüketim mallarına kadar her şeyin fiyatını tekrar dengeye getirmek zaman alacak. Bu, muhtemelen birkaç yıl sürecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>