ElliQ: yaşlılara özel robot tanıtıldı

0

Intuition Robotics yaptığı son tanıtımlarda özellikle yalnız yaşayan yaşlı insanlara yardımcı olacak robotu tanıttı. Yapay zeka ile desteklenen ürün, öğrenebilir yapısı ile kullanıcıya yönelik daha iyi bir destek verme imkanına sahip. Masaüstünde duran bir abajur gibi görünen ElliQ, yetenekleri ile ön planda. Tasarımında Yves Béhar’ın imzası olan robot, iletişim konusunda oldukça başarılı. Robot iletişim kurmada sesin yanı sıra ışığı da kullanıyor. Böylece yaşlıların görme ya da işitme konusundaki sorunlarda da farklı duyu organlarına yönelik bildirimler, sinyaller göndererek iletişim problemlerini ortadan kaldırıyor.

Özel Ekran Ve Robotik Bölüm

Robot tasarımında iki farklı bölüm hazırlanmış. Hareket edebilen ışıklı bir bölüm ve bildirimlerin görüntülendiği ekran. Bu iki bölüm arasında yakalanan uyum sayesinde robot ile sağlanan destek, ekrandaki görüntüler ile birleştiriliyor.

ElliQ Robot

Robot Ne Yapacak?

Oyunlar, sosyal medya takibi, görüntülü sohbetler başta olmak üzere internet ve uygulamalar ile yapılabilen tüm işlemlerde ElliQ destek verebilecek. Böylece evde tek başına kalan yaşlı kişiler, teknoloji kullanımındaki temel sorunları ortadan kaldırarak, komutlarla ihtiyaçlarını giderebilecek.  Üstelik ElliQ öneri sunma ve alternatif etkinlikler hakkında bilgi verme yeteneğine de sahip. Uzun süre evde duran kullanıcı için yürüyüş ya da spor önerileri, yakınlardaki sinemalar için film alternatifleri robot sayesinde kullanıcılara sunulacak.

CEO ve Intuition Robotics’in kurucusu Skuler, yeni sistem hakkında yaptığı açıklamada robot çalışmasının sezgisel olduğunu söylerken, robotun sahibini anlama noktasında hiçbir handikaba sahip olmadığını ve iletişimin sorunsuz bir şekilde kurulabileceğini belirtti. Yaşlıları yalnız yaşarken sağlıklı ve aktif tutmada önemli bir motivasyon sağlaması düşünülen ElliQ bu açıdan gelecek robot ve yapay zeka teknolojileri içni de önemli bir örnek.

ElliQ için yapılan resmi tanıtım ise şöyle;

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>