Elon Musk ABD’ye 3 yeni Gigafactory kuracak

0

Li-ion pil üretecek dev fabrikalar konusunda büyük bir rekabet başladı. Bu fabrikaların yeni çağın petrol kuyuları olduğunu fark eden iş adamları ve devletler, Li-ion pilleri üretmek için adeta birbiriyle yarışıyor.

Geçtiğimiz yıla kadar Elon Musk, kendi tasarladığı Gigafactory’nin inşaatını bitirebilmek için Panasonic’in söz verdiği nakit yatırımı göndermesini beklerken, 2016 içinde devletlerin birbiri ardında, 2025-2030 arasında benzinli otomobil satışını yasaklayacağını açıklamasıyla Li-ion pillerin stratejik bir ürün olacağı anlaşıldı.

Çin, bu konuda dışarıya bağımlı kalmamak için kısa süre önce kendi Li-ion pil fabrikasını kuracağını açıkladı. üstelik bu fabrika, Elon Musk’ın Gigafactory’sinin 4 katı büyüklüğünde olacak. Musk da şimdi bu hamleye cevap olarak, ABD’de 2 veya 3 yeni Gigafactory daha kurmak için çalışmalara başladıklarını haber verdi. Yeni fabrikalar için lokasyon arayışında olduklarını vurgulayan Musk, sene sonuna kadar yeni lokasyonları duyuracaklarını açıkladı. Böylece ABD, Çin’in karşısında dünyanın en önemli pil üreticilerinden biri olarak kalmaya devam edebilecek. Diğer bir deyişle, yeni çağda otomobilleri çalıştırmak için pile ihtiyaç olacak. Pilleri ise dünyaya büyük oranda ABD ve Çin satacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>