Elon Musk Avustralya’nın elektrik krizini çözebilecek mi?

0

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, Avustralya’da aylardır süren ve çözüm bulunamayan enerji krizini çözmeye talip oldu.

SolarCity’nin kurucularından ve aynı zamanda Elon Musk’ın kuzeni olan Lyndon Rive, Avustralya gazetelerine verdiği, “ülkeye pil parkı kurarak, enerjinin kullanılmadığı zamanda depolanmasını sağlayabiliriz, Elon Musk da bu konuda istekli ve 100 gün içinde bu parkı kurabileceğimize inanıyor,” demecinden sonra Avustralyalı milyarder bir iş adamı Twitter’dan Elon Musk’a ulaşarak, “bu teklifinizde ne kadar ciddisiniz?” sorusunu yöneltti.

Musk bu tweet’e, “100 gün içinde 100 MWH’lık pil parkını kurarız, yetişmezse para almayacağız,” iddiasında bulundu. Bunun üzerine iş adamı, parkın maliyeti olan 25 milyon doları ve gerekli politik kararları hazırlamak üzere çalışacağını belirtti.

Avustralya’da, iki kömür santrali beklenmedik şekilde kapandıktan sonra elektrik fiyatları fahiş düzeye ulaştı. Ayrıca belirli saatlerde elektrik üretimi talebe yetişemediği için sürekli elektrik kesintileri yaşanmaya başladı. Musk, kuracağı pil parkı ile talebin düşük olduğu saatlerde artan elektriği pillere dolduracak ve talebin fazla olduğu saatlerde bu depolanmış elektriği kullandırtacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>