Elon Musk Birleşmiş Milletler’i göreve çağırdı!

0

Yapay zekanın insanlığın sonunu getireceği endişesini taşıyan iş adamı Elon Musk, aynı görüşü paylaşan 116 yapay zeka uzmanı ile Birleşmiş Milletler’e çarpıcı bir mektup gönderdi.

Devletlerin, silahlandırılmış yapay zekalı robotlar geliştirmeye başladığını ve bunun sayısız masum insanın ölümüne neden olabileceği gibi, insanlığın sonunu getirebilecek bir çağın başlangıcı olabileceğini de vurgulayan Musk, Birleşmiş Milletler’den tüm ülkelere bu çalışmalar konusunda yasak getirmesini istedi.

Bu silahların sadece resmi ordular tarafından kullanılmayacağını, teröristlerin eline geçeceğini, masum insanları katletmek için kullanılacağını ve durdurulmasının imkansıza yakın olacağını vurgulayan Musk, hiçbir insanın son derece hızlı hareket eden ve hedefini çok keskin şekilde vuran robotlara karşı duramayacağını da hatırlattı.

Rusya bu konudaki çalışmalarını kısa süre önce basına tanıtmış ve insansı bir robotla yaptığı silahlı gösteride, yapay zekalı insansı robotun, son derece isabetli ve hızlı atışlarla hedeflerini yok ettiğini göstermişti. Robot ve yapay zeka uzmanları, Rusya’nın elindeki çok gelişmiş robotun kapıları açabildiğiniz, araç kullanabildiğini, tamirat işlerini yapabildiğini hatırlatarak bu teknolojinin on sene içinde çok gelişeceğini ve robotun gerçek bir insandan farksız görüneceğini da hatırlatıyorlar.

Rusyanın geliştirdiği robot hakkında yayınlanan görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>