Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, Çin’in Yapay Zeka İçin Planlarını Açıkladı

Elon Musk, Çin'deki son gezisi sırasında Pekin yetkililerinin yapay zeka üzerine yeni düzenlemeler yapmayı planladıklarını açıkladı.
- Advertisement -

Twitter’ın sahibi ve Tesla CEO’su Elon Musk, Çin’deki son gezisi sırasında üst düzey Pekin yetkililerinin yapay zeka üzerine yeni düzenlemeler yapmayı planladıklarını kendisine ilettiklerini açıkladı.

Musk, geçtiğimiz hafta Pekin’de üst düzey yetkililerle ve Şanghay’daki Tesla çalışanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Elon Musk China

Elon Musk “Yakın zamandaki Çin seyahatimde, oradaki üst düzey liderlikle yapay zeka riskleri üzerine, denetim veya düzenlemeye ihtiyaç konusunda çok verimli tartışmalar yaptık” ,”Ve bu görüşmelerden anladığım kadarıyla Çin, ülkesinde yapay zeka düzenlemelerini başlatacak.” ifadesinde bulundu.

Musk, bu görüşme hakkında, ABD’nin Demokrat Parti başkan adayı ve aşı komplo teorisyeni Robert Kennedy Jr. ile gerçekleştirilen bir Twitter Spaces tartışmasında konuştu.

Elon Musk, Çin’de bulunduğu süre boyunca tweet atmadı ve Tesla, yetkililerle yaptığı görüşmelere dair bir açıklama yayınlamadı.

Ancak resmi Çin kanalları, Musk’ın ülkeden övgüyle bahsettiğini, “canlılık ve umut dolu” bir yer olarak ifade ettiğini ve Çin piyasası hakkında tam güven ifade ettiğini belirtti. 

San Francisco merkezli OpenAI’ın ChatGPT‘sini Kasım ayında başlattığından bu yana birçok Çin şirketi, insan konuşmasını taklit edebilen yapay zeka hizmetleri geliştirmek için çalışma halinde. Ancak hızlı ilerlemeler, teknolojinin yanlış bilgilendirme ve kötüye kullanım potansiyeli konusunda küresel endişeleri arttırıyor.

Elon Musk, Çin’deki görüşmelerine dair ayrıntı vermedi, ancak muhtemelen yeni bir yapay zeka ürününün piyasaya sürülmeden önce bir güvenlik değerlendirmesinden geçmesini ve “temel sosyalist değerlere” uygun olmasını sağlayan bir süreç gerektiren geniş kapsamlı bir taslak yasaya atıfta bulunuyor.

“Üretilen Yapay Zeka Hizmetleri İçin İdari Önlemler” emri, “terörist veya aşırıcı propaganda”, “etnik ayrımcılık” veya “ekonomik ve sosyal düzeni bozabilecek diğer içerikleri” yasaklıyor.

Pekin’in son derece merkeziyetçi siyasi sistemi göz önüne alındığında, bu önlemlerin yasalaşmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Musk yakın zamanda bağımsız Tayvan adasının Çin’in topraklarına ait olduğunu öne sürerek tartışmalara yol açmıştı – bu durum Çin yetkilileri tarafından olumlu karşılanırken Taipei yönetimini bir hayli kızdırmıştı.

Özetle, Elon Musk’ın Çin’deki gezisi sırasında üst düzey yetkililerle yapay zeka düzenlemeleri konusunda verimli görüşmeler yaptığı belirtiliyor. Çin’in yapay zeka alanında düzenlemeler yapmayı planladığı belirtilirken, bu durum bu yeni teknolojinin olası yanlış kullanımı ve yanıltıcı bilgilendirme ve dezenformasyon konularında küresel endişeleri ise arttırmış durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir