Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk cinsel taciz davasıyla gündemde!

Elon Musk cinsel taciz iddialarıyla gündeme geldi. Sekiz eski SpaceX mühendisi açtığı davada konuyla ilgili detayları paylaştı.
- Advertisement -

Sekiz eski SpaceX mühendisinden oluşan bir grup, Los Angeles’taki (Amerika Birleşik Devletleri) bir eyalet mahkemesinde, havacılık şirketi ve CEO’su Elon Musk’u kadın çalışanlarına karşı cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığıyla suçlayan bir dava açtı.

Elon Musk cinsel taciz iddialarına henüz yanıt vermedi

Buna ek olarak, Musk tarafından teşvik edildiği iddia edilen “yaygın cinsiyetçi kültürü” kınadıktan sonra şirket tarafından misillemeye maruz kaldıklarını ve bunun ardından 2022’de Kaliforniya yasalarını ihlal ederek işten çıkarıldıklarını iddia ediyorlar, bugün ABD medyasının bildirdiği davayı ayrıntılarıyla anlatıyorlar.

Dört erkek ve dört kadın tarafından açılan davada, CEO’nun çalışanlarına yönelik cinsel fotoğraflar ve aşağılayıcı yorumlar yayınladığı iddia ediliyor. Metinde: “Bu eylemler, işyerindeki duygusal huzurunu bozmak amacıyla davacıların rahatsız edilmesi, sıkıntıya neden olması ve refahlarına izinsiz girilmesi gibi öngörülebilir sonuçlara yol açtı.” ifadesi yer alıyor.

Bundan sonra, şikayetlerinin birkaç kez göz ardı edildiği iddia edilen şirketin kadın mühendislerinin “rutin olarak” maruz kaldığı iddia edilen cinsel taciz ve ayrımcılık olayları nedeniyle Musk’ın “utanç verici” yönetimi hakkındaki endişelerini ifade eden bir mektup yazmaya karar verdiler. Benzer şekilde, sekiz eski çalışana göre, şirketin geri kalan yöneticilerini, CEO’nun o sırada sosyal ağlarında yaptığı diğer cinsiyetçi yorumları reddetmeye çağırmışlar ama başarısız olmuşlardır.

Eski çalışanlar, miktarı belirtilmeyen parasal tazminat ve SpaceX’in bu “yasadışı” işten çıkarma formülüne devam etmesini yasaklayan bir emir talep ediyor. SpaceX ise, yazdıkları mektubun zarar verici olduğunu ve eski çalışanların şirket politikalarını ihlal etmeleri nedeniyle yasal olarak işten çıkarıldıklarını temin ederek bu eyleme katıldığını reddetti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir