Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk deepfake’leri YouTube’da dolandırıcılık yapıyor!

Yapay zeka tarafından üretilen deepfake Elon Musk klonu, dün bir canlı yayında izleyicilere kripto paralarını şüpheli bir web sitesine yatırmalarını söyledi.
- Advertisement -

Beş saatlik bir YouTube Canlı yayını, bir dizi benzer sahte yayının sonuncusunda; kripto para dolandırıcılığını yaymak için Elon Musk’ın deepfake’ini kullandı.

Benzer sahte yayınların son örneği olan bu videoda, Tesla etkinliğinden canlı yayındaymış gibi görünmesi amaçlanan bir Musk görüntüsü gösterildi ve yapay zeka tarafından oluşturulan sesiyle izleyicilere bir web sitesini ziyaret etmeleri; bir hediye çekilişine katılmak için Bitcoin, Ethereum veya Dogecoin yatırmaları talimatı verildi.

Döngü halinde oynatılan mesajda, sisteme yatırılan kripto paranın “otomatik olarak iki katı geri gönderileceği” vaadi verildi. Video daha sonra kaldırıldı.

Bir noktada 30.000’den fazla izleyici akışa ayarlandı (ancak bu sayıların botlar tarafından şişirilmiş olma olasılığını göz ardı edemeyiz), bu da onu YouTube’un önerilenleri arasında en üst sıraya taşıdı. Tesla gibi davranan hesap @elon.teslastream, Resmi Sanatçı Kanalı doğrulama rozetine sahipti, bu nedenle bir hesap hacklemeyle karşı karşıya olabiliriz. Google’a ulaşılmasının ardından hem video hem de kanal kaldırıldı.

Elon Musk Twitter

Bu Elon Musk deepfake dolandırıcılıkları, her durumda Musk’ın şirketlerinden biri gibi görünen bir hesap kullanılarak son birkaç ayda artış gösterdi.

Haziran ayının başlarında Cointelegraph, Starship lansmanı sırasında SpaceX gibi davranan 35 hesap tarafından benzer dolandırıcılıkların yürütüldüğünü bildirmişti. Dolandırıcılar, Mashable’ın o dönemde bildirdiği gibi, Nisan ayında aynı taktiği kullanarak tutulma heyecanına kapılmaya çalıştı. Son zamanlarda Reddit’te yayınlanan sahte Musk canlı yayınlarına ilişkin çok sayıda rapor var.

Musk’ın sosyal medyadaki takipçilerini hedef alan kripto dolandırıcılıkları, genel olarak ünlülerin dahil olduğu dolandırıcılıklar gibi yıllardır bir sorun teşkil ediyor. Daha bu Cuma, 50 Cent, hesaplarını pompala ve boşalt planını gerçekleştirmek için kullanan bir hack saldırısına uğradı.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir