Elon Musk güneş ile enerji tekelini kırabilecek mi?

0

Tesla CEO’su Elon Musk, SolarCity ile yaptıkları işbirliği sonucunda yeni bir ürün ortaya çıkarttıklarını duyurdu. Solar Roof adındaki bu yeni ürün ile birlikte Powerwall ev bataryasının yeni versiyonu ve Tesla Charger, 28 Ekim günü yapılacak etkinlikte duyurulacak.

Bütün bunlar uzun zamandır haklarında konuşulan ürünler olsa da, tam olarak ne oldukları, özellikleri ve detayları bilinmiyor. Tamamen güneş panellerinden oluşan bir çatı yapma fikri ve bu konuda geliştirilen bir ürün, Elon Musk’ın SolarCity ikinci çeyrek sonuçları açıklanırken yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında ortaya çıkmıştı.

Solar Roof’un, güneş ışınlarından enerji üretebilen bir çatı olduğu hakkında aslında hiçbir şey bilinmiyor. İnternette yaptığımız araştırmalar ve konu hakkındaki bilirkişilere yönelttiğimiz sorular neticesinde, genellikle zaten var olan çözümlere benzer bir konseptte güneş panelli bir çatı modeli karşımıza çıkıyor. Ancak, Mars gezegenine koloni kurmak, uzay seyahatini ucuzlatmak, enerji tekelini kırmak gibi oldukça yüksek seviye vizyona sahip Elon Musk’ın zaten var olan bir şeyi tekrar parlatıp ortaya yeni bir ürün diye çıkartacağını zannetmiyoruz. Emin olduğumuz tek bilgi, Solar Roof’un doğal olarak Powerwall 2.0 ile entegre çalışabileceği. Bir de, çatılara monte edilen modüller şeklinde değil, doğrudan çatının kendisi olduğunu biliyoruz.

Powerwall, Tesla elektrikli otomobillerin pil teknolojisi kullanılarak geliştirilen ev tipi bir enerji depolama cihazı. Aslında temel olarak hepimizin dizüstü bilgisayarlarında ve cep telefonlarında kullanılan lityum iyon pillerden pek farklı değil. Fark boyutlarında gizli. Bütün evin elektrik ihtiyacını günlerce depolayabiliyor ve Nesnelerin İnterneti kullanılarak uzaktan yönetilebiliyor. Yeni versiyonunun ise hem kapasite, hem getirdiği elektrik tasarrufu hem de yönetimsel sistemlerinde yenilikler barındıracağı düşünülüyor.

Tesla, yalnızca bu yeni enerji depolama ürünlerini geliştirmek için dünyanın en büyük fabrikasını kurmakta. Fabrika o kadar büyük ki, daha bitmeden belli bir kısmı üretime geçti ve yeni 2170 kodlu batarya hücrelerini üretmeye başladı. Gigafactory adındaki bu fabrikada hem Tesla araçları için hem de Powerwall’lar için gereken piller üretiliyor. Tesla’nın böyle bir yatırıma gitmesinin sebebi ise mecburiyet. Böyle bir lityum iyon pil talebini karşılayabilecek dünya üzerinde başka bir fabrika yok.

Elon Musk tüm yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok güneş enerjisine yatırım yapıyor ve yeni üretilen ürünleri daha sonra başka ürünlerde de kullanılmak üzere inovasyona sokma konusunda oldukça becerikli. Tesla otomobillerin pillerini evlerde enerji depolama sistemi olarak kullanmak gibi. Elon Musk’ın SpaceX gibi diğer projelerini de düşündüğümüzde güneş enerjisine yatırım yapmak en mantıklısı gibi duruyor. Solar Roof ürünü ortaya çıktıktan bir süre sonra, elektrikli otomobillerde de ayrıca bir enerji kaynağı olarak kullanılacağını, araçların sürü sırasında da güneş enerjisinden faydalanacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca aynı teknoloji, şarj istasyonlarına da gelecektir. Sonuçta araçta kullanılan elektrik fosil yakıtlar ile elde ediliyorsa, aslında aracın elektrikli olmasının pek bir anlamı kalmıyor.

Bütün bunların yanında güneş enerjisi, Mars’ta ilk etap kolonilerde bulabileceğimiz tek enerji türü. Elon Musk SpaceX şirketi ile çok ciddi bir şekilde Mars’a insan göndermeye hazırlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu kargo görevleri için geliştirdiği roket ve modüller, bu ana misyondan önce SpaceX’in deneyim elde etmesine yaradı. Bu deneyimi kullanarak tasarımları yapılan yeni ve çok daha güçlü roketler ile uzun süre uzayda insan taşıyacak modüllerin prototipleri hazır. Bazıları başarı ile denendi bile. Böyle bir görev için çok fazla enerji ihtiyacı doğacak. Enerjinin bulunmadığı durumlarda depolardan kullanılması gerekecek. Uzayda yol alırken veya Mars’ta maden kazıp hidrojenden yakıt üretmeden önce bulunabilecek tek ve yegane enerji kaynağı ise güneş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>