Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, İlk SpaceX Starship Lansmanı Gelecek Ay Gerçekleşecek.

Elon Musk, SpaceX'in Starship adlı yük roket fırlatma sisteminin önümüzdeki ayın başlarında ilk uçuş testine hazır olacağını belirtti. 
- Advertisement -

Elon Musk, SpaceX’in Starship adlı yük roket fırlatma sisteminin önümüzdeki ayın başlarında ilk uçuş testine hazır olacağını belirtti.

Elon Musk, İlk SpaceX Starship Lansmanı’nın Gelecek Ay Gerçekleşebileceğini Söyledi.

Sadece bir ay önce, SpaceX CEO’su Twitter’da özel uzay şirketinin “Şubat ayının sonlarında gerçek bir atış” yaptığını, ancak olası bir senaryo olarak Mart ayına kadar uzayabileceğini belirtti. SpaceX’in Süper Ağır güçlendirici aşama ve Starship üst aşamasından oluşan devasa ve tamamen yeniden kullanılabilir fırlatma sistemi, bilim adamlarının derin uzay görevlerini  öngördüklerini önemli ölçüde değiştirmeye hazırlanıyor.

Starship nihayet kalkışa hazır görünüyor.

Starship, NASA’nın kendisi tarafından geliştirilen sistemlere kıyasla, çok daha büyük yükler taşıyarak ve maliyetleri düşürerek faydalar sağlamak için lanse ediliyor. Kasım 2022’de NASA, SpaceX’i, insanlığı Artemis 3 ile ay yüzeyine geri götürmek üzere görevlendirildikten sonra Artemis IV misyonundan önceki insan iniş gösterisinin bir parçası olarak Starship insan iniş sistemini geliştirmekle görevlendirdi. Starship’in fırlatma testi bir yıldan fazla bir süredir ertelendi, ancak Mart 2023’te roketin nihayet havalandığını görebilirdik.

Twitter hesabından yanıt veren Musk, “Kalan testler iyi giderse, önümüzdeki ay bir Starship lansmanını deneyeceğiz” dedi.  İstiflenmiş yakıt testini gerçekleştirdi ve fırlatma gününde uygulanacak olan geri sayım prosedürlerinden bazılarını test etti. Şirketin birkaç yer testinden daha geçmesi ve Super Heavy güçlendiricinin bir parçası olan tüm Raptor motorlarının statik yangın testinden geçmesi gerekiyor.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir