Elon Musk ilk tünelini sonunda sattı

0

Elon Musk, kurduğu tünel açma şirketi Boring Company ile birkaç yıldır ABD’de trafiği yer altına taşımak konusunda lobi yapıp duruyordu. Bu amaçla açtığı test tünelini de kısa süre önce tamamlamış ve araçların tünel içine nasıl gireceğini ve raylar üzerinde nasıl hareket edeceğini uygulamalı olarak medyaya tanıtmıştı.

Fuara gidip gelmek kolaylaşacak

Musk şimdi ilk tünelini Las Vegas şehrinde sattı. Las Vegas fuar merkezinin otoparkı fuar merkezi arasındaki 15 dakikalık yürüme mesafesini 1 dakikaya indirecek olan Boring Company, bu sözleşmesinden 4.85 milyon dolar ücret alacak.

Araçlarını otoparka bırakacak ziyaretçiler, modifiye edilmiş Tesla araçlarına binerek raylar ve asansör sistemiyle donanmış tünellerden geçip 1 dakika içinde fuar merkezine giriş yapabilecekler.

Milyar dolarlık yatırımlar yapan Musk için 4.85 milyon dolarlık kontrat önemli bir miktar değil ancak şirket bu projeyle tünellerinin pratik başarısını kanıtlamayı ve hem özel şirketlerden hem de hükumetten, milyar dolar bütçeli, dev boyutlu başka tünel projeleri alabilmeyi umuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>