Elon Musk’ın internet uyduları 2019’da uzaya çıkıyor

0

Elon Musk’ın tüm dünyaya süper hızlı internet bağlantısı sağlayacak olan yeni bir uydu ağı kurmak istediği biliniyordu. Bu amaçla dünya yörüngesine 4425 adet uydu oturtmayı planlayan SpaceX böylece dünyada internetin çekmediği hiçbir yer bırakmamak istiyor. Buna okyanuslar ve ıssız dağlar hatta kutuplar da dahil.

Uydular ne zaman gidiyor?

Ancak bu kadar çok sayıda uyduyu yörüngeye taşımak ve orada sabit kalmalarını sağlamak, önemli bir lojistik operasyon da gerektiriyor. SpaceX, uyduların testini yapmak için öncelikle bir uyduyu yörüngeye fırlatacak ve her şeyin yolunda olduğundan emin olacak. Bu test fırlatışı 2018’in ilk aylarında gerçekleşecek. Kalan uydular ise, test sürecinin bitmesiyle beraber, tahmini olarak 2019 yılında uzaya gönderilmeye başlanacak. Tüm uyduların yörüngeye yerleşmesi 2024 yılını bulacak.

Musk’ı bu projeye cesaretlendiren gelişmelerin başında ise SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketleri geliştirmesi oldu. Böylece bir roket uzaya çıkıp uyduları yerine yerleştirdikten sonra tekrar dünyaya inecek ve uydularla yüklenerek yeniden uzay çıkacak. Daha önce her uyduyu fırlatmak için yeni bir roket inşaa etmek zorunda olan uzay endüstrisi, artık bir roketle binlerce uyduyu yörüngeye yerleştirebilecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>