Elon Musk internet servis sağlayıcısı kuruyor

0

PayPal’ın, Tesla’nın, SolarCity’nin, Hyperloop’un, SpaceX’in, Boring Company’nin kurucusu Elon Musk yeni bir girişimle dünyanın günlük yaşamını değiştirecek bir adım atmak için 10 milyar dolar ayırdı.

Elon Musk’ın, uzay gemisi ve uydular üreten şirketi SpaceX ile dünya yörüngesine çok sayıda küçük uydu yerleştirerek, dünyanın her yerine internet bağlantısı satmayı planladığı ortaya çıktı. Musk’ın şirketi SpaceX’in bu plan dahilinde çalışmaya başladığını gösteren işaret ise şirketin patent başvurusu yapması ve “Starlink” markasını tescil ettirmesi oldu.

Beklentilere göre, Starlink dünyanın her noktasına, okyanuslara, dağlık alanlara, çöllere bile yüksek kapasiteli internet bağlantısı sağlayacak düşük maliyetli bir uydu iletişim ağı olacak. Dünyanın tüm yüzeyini kapsama alanına alacak bu uydular sayesinde, okyanusun ortasında hem telefon görüşmeleri hem de internet bağlantısı yapmak son derece doğal bir işlem haline dönüşecek.

Mevcut durumda bazı uydu şirketleri gemilere veya çölde inşaat yapan şirketler gibi müşterilerine, çok yüksek fiyatla telefon veya internet hizmeti veriyor. Bu sayede kullanıcılar bazı hayati veri alışverişlerini “yüksek ücretler” ödeyerek gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bunun için bile yüksek maliyetli bazı donanımlar satın almak ve bağlantıyı bu cihazlar üzerinden kurmak gerekiyor. 

Starlink’in ise ya sıradan cep telefonları ve kablosuz modemlerle ya da çok küçük alıcı aparatlar sayesinde dünyanın her yerinde geniş bant interneti uygun maliyetlerle sunması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>