Elon Musk Mars’a 1 milyon insan gönderecek

0

Mars’a insanlı yolculuklar başladığında Dünya’dan kaçıp Mars’ta sakin yeni bir hayat kurma hayali kuranlar büyük şok yaşayabilir çünkü Mars’a insan göndermeyi kafaya koyan ABD’li girişimci Elon Musk, Mars’ı yaz aylarındaki Bodrum kadar kalabalık bir gezegene çevirmeye niyetli.

Elon Musk’ın planlarına göre, SpaceX şirketi Mars yolculuğunu kişi başına 100 bin-200 bin dolar arasına çekmeye çalışacak ve bu aşamadan sonra, 1 milyon insanı Mars’a taşıyarak Mars’ tam anlamıyla bir koloni haline dönüşecek.

Musk’ın New Space dergisinde yer alan makalesine göre, SpaceX’in geliştirdiği yeniden kullanılabilir uzay gemisi konsepti ile çok sayıda kargoyu ve insanı taşıyabilecek kapasitedeki dev uzay gemisi çalışmaları tamamlandıktan sonra Mars’a düzenli olarak yolculuklar yapmak mümkün olacak.

Musk, Eylül ayında yaptığı bir konuşmada, Mars’a gönderilecek uzay gemisi için dev yakıt tanklarını ürettiklerini ve başarıyla test ettiklerini açıklamıştı.  SpaceX şirketinin ayrıca, yeni uzay gemileri üretmek için 437 kişiyi işe aldığı da biliniyor. Tüm bu detaylar, Musk’ın mesaisinin büyük bölümünü Mars yolculuğunu ilk yapan şirket olmak için harcadığını gösteriyor. SpaceX bu hedefinde başarılı olursa, NASA veya diğer ülkelerin uzay ajanslarından şirkete onlarca milyar dolar fon akacak. Mars’a kendi ekiplerini göndermek isteyen ülkeler de Musk’ın kapısını çalacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>