Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, Neuralink ile neyi hedefliyor ve çalışmalar ne durumda?

Neuralink, 2016 yılında aynı zamanda SpaceX, Tesla ve X'i de yöneten Elon Musk tarafından beyin-bilgisayar arayüzleri oluşturmak için kuruldu.

Neuralink cihazları, bilgi aramak veya bilgisayarlarla karmaşık hesaplamalar yapmak gibi basit görevleri gerçekleştirmenize olanak sağlayabilir. 

Teorik olarak aynı zamanda teknolojik telepati yaratabilir, kör insanların görme yetisini geri kazanabilir ve felçli insanların protezleri kontrol etmelerini ve hareketlerini yeniden kazanmalarını sağlayabilirler. Musk geçmişte şirketinin teknolojisinin, insanların yapay zeka ile “bir çeşit simbiyoz” oluşturmasına izin verebileceğini söylemişti.

- Advertisement -

Neuralink cihazı, madeni para büyüklüğünde ve nöron aktivitesini okumak için beyne kısa bir mesafeye ulaşan küçük kablolarla kafatasının altına yerleştirilmek üzere tasarlandı. Şirket daha önce domuzlar üzerinde denemeler yapmış ve cihazı kullanarak bir maymunun klasik video oyunu Pong’u oynayabileceğini göstermişti. Neuralink, Mayıs 2023’te insan testleri için onay aldığını açıklamıştı.

Musk’ın attığı bir tweet’e göre bu deneme şu anda yapılıyor. Musk, adı bilinmeyen bir insan deneğe 28 Ocak’ta implantın takıldığını ve “iyileştiğini” söyledi. Denemeyle ilgili başka hiçbir ayrıntı henüz yayınlanmadı.

Bu daha önce yapıldı mı?

Musk’ın şirketi bu fikir üzerinde çalışan tek grup değil. Pek çok akademik grup ve ticari girişim halihazırda insanlar üzerinde denemeler yürüttü ve beyin sinyallerini bir tür çıktıya doğru şekilde yorumlamayı başardı.

Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ndeki bir ekip, boyundan aşağısı felç olan bir adamın beyin yüzeyinin hemen altına iki küçük sensör yerleştirdi. Araştırmacılar, kalemle kağıda sözcükler yazmayı düşündüğünde adamın beyin sinyallerini yorumlayabildi ve bunları bilgisayarda okunabilir metne dönüştürebildi.

Teknoloji güvenli mi?

Deneyin keşfetmeyi amaçladığı şey bu. Ancak raporlara göre Neuralink’in önceki hayvan deneylerinin hepsi başarılı olmadı.

Bir savunuculuk kuruluşu olan Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi, 2022’de ABD Tarım Bakanlığı’na bir mektup göndererek, “istilacı beyin deneylerinde kullanılan maymunların tedavisiyle ilgili Hayvan Refahı Yasası’nın bariz ciddi ihlalleri” olarak adlandırdığı durumun araştırılmasını talep etti.

Aynı yıl Reuters’ın bir raporu, Neuralink’in testlerinin 1500 hayvanı öldürdüğünü ve bazı durumlarda “gereksiz acılara ve ölümlere” neden olduğunu gösteren belge ve kaynaklara atıfta bulundu.

İnsana implante edilmesi amaçlanan herhangi bir cihazın, cihazın kendisinin, kurulum sürecinin ve sürekli kullanımının nispeten güvenli olmasını ve olası risklerin iyi anlaşılmasını sağlamak için bir dizi düzenleyici engeli aşması gerekecek.

Bunu ticari bir ürün olmaktan çok uzaktayız, önümüzde yapılacak çok sayıda test ve akreditasyon var, dolayısıyla bunu söylemek için henüz çok erken. Ancak Musk, teknolojiyi ticarileştirme niyetinde olduğunu açıkça belirtti. Planlanan ilk ürün “Telepati” olarak adlandırıldı ve kullanıcıların telefonlarını ve bilgisayarlarını kontrol etmelerine olanak tanıyacak.

Birleşik Krallık Edinburgh Üniversitesi’nden Tara Spires-Jones, Birleşik Krallık’taki kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Science Media Center’a Neuralink’in büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve çok sayıda araştırma grubunun benzer fikirler üzerinde çalıştığını söyledi.

Son araştırma denemelerinde (Neuralink ile ilgili olmayan), bilim insanları felçli insanlara yürüme yeteneği kazandıran beyin-omurilik arayüzlerini implante etmeyi başardı ve diğer çalışmalar, beyin dalgalarını ve beyin taramalarını yorumlayarak konuşamayan insanların iletişim kurmasına olanak tanıyan bilgisayarların umut verici sonuçlarını gösteriyor,” dedi. “Ancak, bu arayüzlerin çoğu invaziv nörocerrahi gerektiriyor ve hala deneysel aşamalarda, bu nedenle bunların yaygın olarak kullanılması muhtemelen birkaç yıl sürecektir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir