Elon Musk, otomobil dünyasının korktuğu adımı attı!

0

Sürücüsüz otomobil teknolojileri yollara çıktığından beri, otomotiv endüstrisinin en büyük korkusu, bu teknoloji yüzünden satışlarının bıçak gibi kesilmesiydi. Korku yaratan senaryoya göre, sürücüsüz otomobiller, yasal olarak satışa çıkıp yollarda kullanılma izni aldığında, artık kimse otomobil almak istemeyecekti. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar sadece iş-ev arasında günde bir saat otomobile ihtiyaç duyarken, bu bir saatlik sürede otomobil kiralamaları finansal açıdan çok daha  avantajlı olacaktı. Araçların içinde şoför de olmayacağı için son derece düşük maliyetle çalışacak bu robot araçları kapıya kadar çağırabilecek, iş yerinin kapısında da inebileceklerdi. Elon Musk şimdi bu senaryoyu hayata geçirecek.

Dev otomobil üreticileri bu gelecek öngörüleri nedeniyle, milyarlarca dolar harcayarak Uber gibi önemli araç paylaşım servislerine ortak oldular veya kendi özel araç paylaşım uygulamalarını hayata geçirdiler. Otomotiv endüstrisinin planı, gelecekte sürücüsüz teknolojiye sahip akıllı otomobillerini kiralayarak para kazanmaktı.

İşte bu planı şimdi Tesla hayata geçirme adımlarını atıyor. Elon Musk, Master Plan adını verdiği bir plana göre, kendi kendine hareket edebilen robot Tesla otomobillerini satın alanların, otomobilin kullanılmadığı zamanlarda para kazanmasını sağlayacak bir uygulamanın hazırlığına başladı. Buna göre, otonom hareket edebilen robot otomobiller yasal olarak kullanıma girdiğinde, aracın sahibi kendisi kullanamdığı zamanlarda, kapının önünde yatması yerine, Tesla’nın uygulamasını devreye sokarak aracını “paylaşabilecek.” Yakın çevrede araca ihtiyacı olan bir kişi çağrı yaptığında, uygulama müsait olan boş Tesla aracını müşteriye gönderecek. Araç kendi kendine gidip yolcuyu alacak, istediği yere bırakacak ve sonra tekrar sahibinin yanına dönecek. Tüm bu işlemler sırasında, aracın sahibi yerinden bile kıpırdamazken, normalde otoparkta boş boş bekleyecek olan otomobili, saat başına 5-10 dolar arasında bir para kazanacak.

Elbette Tesla sahibi olan kişiler bu uygulamadan para kazanabileceği gibi, şirketin kendisi de ürettiği araçları bu sisteme dahil ederek, 24 saat boyunca müsait bir “paylaşım filosu” oluşturup, paraların banka hesabına akmasını sağlayabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>