Elon Musk şehirler arası uzay gemisi yapıyor

0

2017 Uluslararası Astronomi Kongresi’nde bir konuşma yapan Elon Musk, “Eğer Mars’a insan gönderebiliyorsak, başka şehirlere neden göndermeyelim?” sorusunu sorarak SpaceX ile uzaydan şehirler arası yolculukları mümkün kılacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

SpaceX’in uzay gemileriyle dünyadaki herhangi iki şehir arasındaki yolculuğun bir saatin altına ineceğini hatırlatan Musk, New York’tan Shanghai’ya aynı yolculuğun uçakla 15 saat sürdüğünü hatırlattı.

Musk bu tür bir yolcu taşımacılığı için SpaceX’in ne zaman çözüm üreteceğine dair bir açıklama yapmadı ancak onu tanıyanlar, bir konudan bahsetmeye başlamasından kısa süre sonra şaşırtıcı sürprizlerle medya önüne çıktığını bildiğinden, Elon Musk’ın önümüzdeki aylarda SpaceX’in şehirler arasında yolcu taşıyacak bir uzay gemisi geliştirdiğini açıklamasının mümkün olabileceğini düşünüyor.

Bu tür bir teknoloji dünya için yeni de sayılmaz. Virgin’in sahibi Richard Bronson’ın, Nasa’dan ödül almasını sağlayan ve hava alanından uçak gibi kalkan uzay gemisiyle uzaya çıkıp inebildiğini biliyoruz. Elon Musk bu tasarımı daha ileri götürerek, dünyadaki hava limanları arasında “uzay gemileri” ile yolcu taşımayı planlıyor olabilir.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>