Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk Twitter’ın fiyatını yarıya düşürdü

Elon Musk, Twitter çalışanlarına yolladığı ve medyaya sızdırılan e-postasında sitenin değerini 20 milyar olarak belirtiyor.
- Advertisement -

Geçen sonbaharda Twitter’ı 40 milyar dolara satın alan Elon Musk, Twitter çalışanlarına yolladığı hisse senedi hibe programından söz eden e-postada siteye 20 milyar dolar değer biçti. Musk’ın yolladığı e-postayı The New York Times ve The Information teyit etti. Musk, sitenin halen mali açıdan istikrarsız durumda olduğunu savunuyor. Satın alma işleminden sonra sitenin çalışanlarının büyük bölümü işten ayrılmıştı.

Personel 6 ayda bir hisse satabilecek

Musk, çalışanlara yolladığı e-postada, daha önce şirketin parasının bitmesine dört ay kaldığını hatırlattı. Çalışanlara, 250 milyar dolarlık bir değerleme sağlayacak “önü açık ama zor bir yol” öneriyor. Söylediği yöntem varsayımsal olarak şirketin mevcut hisse bağışlarının gelecekte 10 kat daha değerli olmasını sağlayacak.

Musk’ın Twitter’a değer kazandırmak için önerdiği yöntem, SpaceX’te uyguladığı yönteme benziyor. Bu kapsamda Twitter personelinin 6 ayda bir hisse satışı yapmasına izin verecek; çalışanlara “likit stok” verirken onları halka açık bir şirkette hisse senediyle gelen “fiyat kaosundan” koruyacak.

Twitter’ın gelirleri yüzde 40 düştü

Elon Musk’ın siteyi satın almasından sonra sitenin finansal durumu düzelmedi. 2023’in başında sitenin günlük geliri bir önceki yıla göre yüzde 40 azaldı çünkü 500’den fazla reklamveren siteye reklam vermeyi bıraktı. Mavi tik uygulamasının gündeme gelmesi ise trol hesapların büyük markaları taklit eden sahte hesaplara mavi tik almasıyla siteye olan güveni iyice azalttı. The Information’ın tahminine göre ABD’de mavi tikli kullanıcı sayısı sadece 180 bin. Bu rakam Musk’ın umduğu gibi siteye gelir sağlamaktan oldukça uzak.

Musk Twitter’ın kullanıcı sayısının 259 milyona ulaşarak arttığını iddia etmesine rağmen Snapchat, şubat ayında yaptığı açıklamada aylık aktif kullanıcı sayısının 750 milyona ulaştığını söylüyor. Snapchat’in günlük kullanıcı sayısı ise 375 milyon olarak ifade ediliyor.

Sitenin değeri yarıya indi

Elon Musk’ın siteyi 40 milyara satın aldığı dikkate alındığında, çalışanlara yolladığı e-postada 20 milyar olarak bahsetmesi, sitenin değerinin yarısının buharlaştığı olarak yorumlanıyor.

Twittter’ın kurucusu Jack Dorsey ise Bluesky adında yeni bir platformun geliştirilmesi için çalışıyor. Bu uygulamanın beta versiyonu Apple Appstore’da mart ayında erişime açıldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir